EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie właściwości może posiadać tak zwany stop żelaza z węglem?

Czy wiesz, że tak zwany stop żelaza z węglem jest wykorzystywany przez ludzkość do tworzenia wielu różnorodnych urządzeń? Buduje się z niego m.in. kadłuby np. promów czy samolotów, ale także np. noże albo dużo elementów, które zastosowane bywają np. w pojazdach.
Tego typu stop to nic odmiennego jak ogólnie wykorzystywana w różnych dziedzinach gospodarki stal.

stal

Autor: ARAD
Źródło: ARAD
Przez długi okres czasu od jej odkrycia, wynaleziono różne rodzaje tego materiału, m.in. bardzo słynną – nierdzewną. Używa się ją wszędzie tam, gdzie składnik z niej zbudowany posiada kontakt z wodą. Doskonałym dowodem mogą być dachy czy rynny (www.anplast.pl/). Z różnych gatunków stali tworzy się m.in. części maszyn rolniczych, puszki do konserw, przeróżne konstrukcje konstrukcyjne (np. szkielety hal magazynowych czy kratownice). Warto też wspomnieć, że ten surowiec służy także do budowy instalacji mechanicznych czy też infrastruktury kolejowej. Warto dodać, że wspomniany stop może posiadać też inne dodatki, jakie mogłyby dodatkowo umocnić stal – www.aner.com.pl/ -. Można by ją w tym czasie użyć np. do łyżek koparek, gdyż tego typu element musi być wyprodukowany z trudno ścieralnego materiału.
Należałoby również wspomnieć, że przedstawiany materiał posiada swe przeróżne parametry, które mogłyby świadczyć o jego jakości.

Należą do nich plastyczność, wytrzymałość na rozciąganie, twardość czy spawalność. O jakości stali mówią przyznawane jej standardy, przykładowo PN-EN 10020:2003|PN-EN 10027-1:2005 czy PN-EN 10027-2:1994.