EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Na czym polega spawanie, jak się do tego zabrać? Jak najlepiej spawać, by było skutecznie i bezpiecznie?

Umiejętność spawania może być nieoceniona w tworzeniu fachowych projektów blisko Twojego domu. Można w ten sposób zaoszczędzić czas jak i finanse, jakie z pewnością musiałbyś wydać, by zapłacić fachowcowi. Jednakże spawanie wcale nie jest takie łatwe. Z pewnością minie trochę czasu, nim to opanujesz. Poniżej znajdziesz parę wskazówek, jakie powinny ci to ułatwić.

spawacz

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Przygotuj odpowiedni metal. Przekonaj się czy na jego powierzchni nie ma oznak rdzy. Jeśli czynność robisz pierwszy raz, weź do tego celu stal. Podczas uczenia się najlepsze będą kawałki o grubości od 0,5 – 0,6 cm. Jeśli zaczynasz się uczyć spawania acetylenowo–tlenowego, najlepiej ćwiczyć na czystej stali o grubości 0,3 cm. Kup lub pożycz odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, że spawanie jest dość niebezpieczne, na przykład spawanie tytanu. Spawacz powinien posiadać właściwe ubranie i sprzęt. Załóż odpowiednie spodnie – powinny to być jeansy, buty ze stalowymi czubkami i okulary lub maskę do spawania. Sprawdź swój sprzęt.
Bądź pewny, że główny aparat jest ustawiony odpowiednio. Musi być on dopasowany do grubości metalu. Musisz pojąć zasady spawania. W okresie pracy powinieneś wiedzieć, co ma wpływ na to, że spoiny są dobre albo złe. Szybkość spawania, kąt ustawienia palnika do metalu, ustawienie spawacza oraz jego pozycja, a także ustawienie spawanego metalu gwarantują dość spory wpływ na ostateczny rezultat. Zwróć uwagę na spoiwo w czasie spawania. Musisz upewnić się, że jest on po jednej i drugiej stronie spawanego metalu. Dla nowicjusza jest to bardzo istotna uwaga, gdyż po ukończonej pracy może okazać się, że nasze kawałki metalu nie trzymają się ze sobą. Co istotne wsłuchaj się w dźwięk spawania.

na placu budowy

Autor: LouisvilleUSACE
Źródło: http://www.flickr.com
Dźwięk, jaki wydaje twój aparat w czasie spawania, jest niezawodnym sposobem na określenie jakości tworzonych się spoin.

Dzisiaj rzeczywiście ciężko znaleźć jest wartościowe dane, zatem zgłąb przydatne notatki (http://smartvent.pl/), które przyciągną Twoje zainteresowanie.

Jeśli płomień właściwie obejmuje spoiwo na metalu, może skwierczeć jak smażony boczek na patelni. A to znaczy, iż spawanie jest zrobione odpowiednio. Sprzęt do spawania, bardziej i mniej zaawansowany, do prac domowych oraz przemysłowych kupisz w specjalistycznych sklepach. Są tam pozostałe ciekawe i pomocne w pracy narzędzia, jak reaktory chemiczne albo wymienniki ciepła.