EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wpływ gruntu z odpowiednią stabilnością podczas stawiania budynków i sposoby jego utwardzenia

Każdy obiekt budowlany musi być postawiony na stabilnym podłożu, gdyż w przeciwnym przypadku po kilku latach od jego wybudowania wystąpić mogą problemy. Popękane ściany, opadnięcia i osunięcia to tylko część z nich, lecz bez względu na ich charakter przeważnie są skutkiem błędów podczas planowania czy budowy.

Wielu ludziom, w tym także mogłoby się zdawać doświadczonym budowlańcom, często się wydaje, że ziemia wszędzie jest taka sama. Jeżeli dookoła stoją budynki, to czemu na działce między nimi miałoby być odmiennie? A tymczasem może się okazać, że warunki ziemne mogą się gwałtownie zmienić, a nie sprawdzenie ich wcześniej i nieodpowiednie dobranie fundamentów może właśnie być powodem tych wszystkich kłopotów. Jeżeli więc ktoś będzie miał jakiekolwiek wątpliwości co do jakości podłoża, to bezwzględnie powinno się zlecić odpowiednie badanie – więcej Takie badania robią specjalistyczne firmy, które zatrudniają solidnych pracowników i mają zaawansowane przyrządy. W czasie badań wykonuje się parę otworów badawczych, i na podstawie tego określa się jakość i stan gleby, a dodatkowo poziom wód gruntowych.

Zainteresował Cię nasz wpis? To świetnie! Następne równie świeże treści znajdziesz pod tym odnośnikiem – tam czeka na Ciebie dalszy ciąg.

Może to być ważne, jeżeli obiekt ma mieć piwnicę, za wysoki poziom wód gruntowych spowodować może problemy z zalewaniem.

budując dom

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli podczas badań okaże się, że na działce budowlanej będą problemy z podłożem, to będą dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest takie rozplanowanie rozkładu obiektu, żeby w miarę możliwości ograniczyć rolę nieodpowiedniego gruntu. Nie w każdym przypadku będą takie możliwości, i często należy sięgnąć po drugie rozwiązanie, którym będzie stabilizacja podłoża. Jest to proces drogi i wymagający zastosowania kilku technik, które będą się uzupełniać, lecz odpowiednio zrealizowany może dać świetne rezultaty. Najpopularniejsza technika stabilizacji podłoża polega na zerwaniu warstw które się nie nadają do użycia, a później uzupełnieniu ich nowymi, już o odpowiednich parametrach. Poza tym coraz częściej stosuje się inne metody, przykładowo takie jak specjalne spoiwa, które także dają satysfakcjonujące rezultaty.