EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Włączniki światła w domu i bloku – czyli niedostrzegalny symetryczny standard

Zróżnicowane włączniki stanowią tak powszechnie zintegrowany element codziennej rzeczywistości, że są one dosłownie niezauważalne. Gdy potrzebujemy włączyć oświetlenie zwyczajnie wyciągamy rękę…click i koniec.

Tym małym elementom nie poświęcamy zbyt wiele uwagi, co szybko się zmienia w przypadku remontu domu czy apartamentu. Wtedy wyłączniki wszelkiego rodzaju stają się jednym z istotniejszych punktów w planie wykończeniowym. Odpowiednie dopasowanie włącznika rozpatruje się tu nie tylko pod względem praktycznym, ale również estetycznym.
Wyłącznik krzyżowy to formalna nazwa wyłącznika skierowanego do typu oświetlenia, które ma być uruchamiane za pomocą więcej niż tylko dwóch wyłączników. Wyłącznik krzyżowy jest powszechnie wykorzystywany na klatkach schodowych oraz w domkach jednorodzinnych, w których służy do zapalania światła pomiędzy piętrami np. podczas wchodzenia schodami (zobacz producent schodów drewnianych). W przestrzeni rynkowej istnieje wiele przedsiębiorstw zapewniających konsumentom dostęp do najróżniejszych rodzajów włączników. Produkty te są dostosowane zarówno pod kątem praktycznych potrzeb i sytuacji jak i wymagań estetycznych. Kupowanie włączników krzyżowych, które np. przyozdobione są ciekawą grafiką nie zalicza się aktualnie do niczego nowego.
pokój dziecka

Autor: amy gizienski
Źródło: http://www.flickr.com
Perfekcyjnym tego przykładem jest łącznik świecznikowy – pod tym formalnym sformułowaniem kryje się specjalistyczny włącznik przeznaczony do żyrandoli. Mając tego rodzaju, często stylowy dodatek aranżacyjny człowiekowi zależy by wszystkie poboczne elementy, które się z nim łączą odznaczały się podobnym poziomem zjawiskowości. W takich wypadkach włącznik (polecamy włącznik dotykowy szklany) świecznikowy przestaje być zwyczajnym, powszednim elementem. Jego odpowiednie dobranie przekłada się zasadniczo na poziom realizacji aranżacyjnego planu.

Na szczęście sklepy dysponują obszernym spektrum tego sortu produktów. Jednak poświęcenie swojego cennego czasu jest tu niezbędne. Jak widać włączniki nie są aż tak niedostrzegalne jak mogłoby się zdawać.