EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Fazy budowy kominów przemysłowych

Wysokie kominy to nieodłączny widok w miastach, w których działają rozmaite wytwórnie. Postawienie takiego komina wymaga wielu dokładnych zabiegów. A wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo i sprawne działanie.

komin

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com

Kominy przemysłowe to potężne, masywne konstrukcje. Mają za zadanie usuwać z wytwórni trujące substancje oraz odpowiednio wentylować pomieszczenia. Każdego dnia przez wnętrze komina przechodzą wielkie ilości trujących gazów, a temperatura wytwarzana w środku jest bardzo wysoka, dlatego też kominy przemysłowe muszą charakteryzować się starannym wykonaniem i wyjątkową odpornością. Budowa kominów przemysłowych ) to złożony proces. Nie składa się na nią wyłącznie postawienie samej konstrukcji, lecz również odpowiednie prace przygotowawcze. Na samym początku należy ustalić funkcje, jakie ma spełniać komin i wymaganą wydajność jego pracy. Należy dobrać minimalne wymiary konstrukcji oraz najlepsze rozwiązania technologiczne, które pozwolą w stu procentach wykorzystać możliwości budowli. Później trzeba utworzyć projekt budowlany, zawierający wybrane rozwiązania oraz złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

Szukasz niebanalnego tekstu, który przedstawia pożyteczne sprawy? Jeżeli tak, to kliknij tu, ponieważ niewątpliwie Ci się przyda. Uczciwie zalecamy ten tekst.

Dopiero później, można przystąpić do procesu budowy.

Budowa kominów przemysłowych przeprowadzana jest na różne sposoby, w zależności od rodzaju kominów. W naszym kraju najpowszechniejsze są kominy żelbetonowe oraz stalowe. W początkowej fazie prac budowlanych tworzony jest fundament. W kominach żelbetonowych, które osiągają wysokość około 120 metrów, trzon komina jest dokładnie izolowany wełną mineralną, a od wewnątrz wyłożony tworzywem ceramicznym. Tego rodzaju komin budowany jest w sposób tradycyjny. Inaczej wygląda to w przypadku budowy kominów stalowych. Taki komin składa się z segmentów, które wytwarzane są pojedynczo, a następnie umieszcza się je jeden na drugim, używając dźwigu. Dookoła komina montowana jest stalowa konstrukcja. Kominy są malowane w białe i czerwone pasy oraz zaopatrywane w specjalne oświetlenie ostrzegawcze, dzięki czemu są dobrze widoczne nawet ze sporego dystansu. Sama realizacja inwestycji to jeszcze nie koniec procesu budowy, który zakończyć musi się realizacją formalności oraz oddaniem komina do użytkowania. Aby budowla była sprawna przez długie lata, trzeba stosować regularne remonty.