EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Zbyt sucho lub za wilgotno w pomieszczeniu? Zakup urządzenia do nawilżania lub osuszania powietrze

Nadmierna suchość, ale też problem ze zwiększoną wilgotnością to przyczyny częstych, na pierwszy rzut oka banalnych, dolegliwości. Niemniej jednak oba „stany” osłabiają nasz organizm, który nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Kiedy natura nie pozwala wyrównać zbytniej lub zbyt małej wilgotności z pomocą przychodzą specjalne urządzenia. Do osuszania powietrza i nadawania większej wilgotności.

nawilżacz powietrza

Autor: KLIMA-TOP
Źródło: http://www.klimatop.pl
Duża podatność na suche powietrze występuje w okresie grzewczym, czyli od późnej jesieni do wiosny. W czasie działającego centralnego ogrzewania jesteśmy szczególnie narażeni – szczególnie gdy pracujemy intensywnie i umysłowo – na momentalny spadek poziomu koncentracji, suchą skórę i włosy. Niedaleka droga stąd do skumulowania się stresu, spowodowanego niewydajnością w pracy, rozdrażnieniem itp.

Jak upewnić się, czy poziom suchości w salach jest odpowiedni lub ile brakuje do neutralności oznaczającej warunki idealne? Wystarczy, że zaopatrzymy się w higrometr, czyli urządzenie mierzący stopień zwilgocenia powietrza. Najlepiej gdy współczynnik oscyluje między 40 a 60 procent. Wykazy mniejsze lub większe od tych widełek (raczej mniejsze, w naszym klimacie problem dotyczy nadmiernej suchości) powodują, że koniecznością stają się nawilżacze pokojowe.

Przemysłowe osuszanie powietrza

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com

Dysponujemy ofertą wielorodzajową – mamy do dyspozycji nawilżacze tradycyjne, czyli podwieszane do kaloryferów, parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Najprostsze są te tradycyjne, gwarantują przy tym oszczędność (nie zużywają prądu). Pochłaniają one ciepło emitowane przez kaloryfer, co przyczynia się do odparowywania i prowadzi do nawilżenia powietrza.

Zestawiając z innymi rodzajami – tradycyjne „zawieszki” są mimo wszystko mało wydajne. Wersje parowe stanowią przeciwieństwo tradycyjnych jeśli chodzi o zużycie energii.

Te intrygujące treści posiadają swą kontynuację. Chcesz się z nią zaznajomić? Zatem idź do serwisu (https://www.jednosc.pl/) i tam rozkoszuj się frapującymi tematami.

Połączenie efektywności w nawilżaniu z oszczędzeniem energii można uzyskać wybierając nawilżacze ewaporacyjne, jak sprawdź tutaj. Wyróżniają się przy tym głośnym mechanizmem przy wytwarzaniu wodnej „mgiełki”. Problem hałaśliwości przy nawilżaniu da się pogodzić wybierając nawilżacze ultradźwiękowe. Są one przy tym wysoce energooszczędne. Ich posiadacze muszą natomiast często wymieniać filtry, które ulegają szybkim zanieczyszczeniom.