EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Używanie żarówek led pozwala zaoszczędzić prąd, płacić mniejsze rachunki i ochraniać środowisko naturalne.

Rewolucja technologiczna, która działa się w XIX w. przyniosła ogromne zmiany nie jedynie dla ogółu społeczeństwa. Pojawiły się ważne wynalazki, które zmieniły sposób pracy oraz przekształciły całe struktury społeczne. Jednym z takich wielkich osiągnięć techniczno-naukowych była maszyna parowa i jej zastosowanie w przemyśle. Jednak nie miałoby to dużego znaczenia, gdyby nie wynalezienie dużo mniejszej rzeczy. W 1879 r. Thomas Edison stworzył żarówkę, niewielkie urządzenie , które oświetla miejsca pracy, co pozwoliło w duży sposób wydłużyć czas pracy poprzez to, że przestał on być zależny od światła słonecznego albo uciążliwych i niebezpiecznych lampek oliwnych.

Od tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój technologii związanych z żarówkami, począwszy od najprostszych modeli żarówek, w których montowano włókna węglowe a następnie włókna bambusowe oraz inne, mające zwiększyć ich trwałość oraz zapewnić dłuższe działanie.

żarówka

Autor: Jaroslav Dvorský
Źródło: http://www.flickr.com

Obecne żarówki ledowe oczywiście już dawno wyprzedziły pod względem wykorzystania i długowieczności te pierwsze modele, wynalezione w dziewiętnastym wieku. Ich rozwój polegał na zwiększeniu mocy, z jaką świeciły, przedłużeniu czasu, po którym się wypalały jak również na pomniejszeniu zużycia energii elektrycznej koniecznej do jej rozgrzania. Doprowadziło to do stworzenia żarówek energooszczędnych. Te nowo odkryte źródła światła były o 80 procent bardziej oszczędne od tych tradycyjnych. Więcej nawet – ich trwałość szacuje się na pięć do sześciu lat i można a nawet powinno się je utylizować, gdyż wytwarzane w nich światło powstaje za pomocą rtęci, która jest bardzo szkodliwa dla zdrowia.

Następnym niezwykle ważkim i znaczącym wynalazkiem okazały się żarówki led. Znane od przeszło trzydziestu lat, są stosowane na przykład w sprzęcie muzycznym, jak również banery reklamowe korzystają z technologii led. Sporo naukowców sądzi, że jest to najlepsza i najefektywniejsza metoda oświetlenia i ta technologia będzie w przyszłości cały czas rozwijana i doskonalona. Ciągły rozwój żarówek powiązany jest z mocą tego oświetlenia, które przez cały czas się zwiększa, tak że aktualnie w warunkach laboratoryjnych udało się stworzyć żarówkę led o mocy 250 v.

Jeżeli masz możliwość uzyskać pozostałe informacje na opisywany temat, to skorzystaj z tego oraz wejdź na umieszczony poniżej link i przeczytaj informacje (http://www.wajnert.pl/kolekcje/meble-systemowe/pokoj-dzienny/a_3).

Obecnie są żarówki led gu10, 5 v, 6 v albo nawet 2 v i 3 v. Jest możliwe również zaopatrywać się w łańcuszki żarówek, zwane inaczej led rgb. Zwykle możemy zobaczyć je na choinkach i w oknach z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Stosowanie żarówek led pozwala oszczędzić prąd, co przekłada się na niższe rachunki, jednocześnie dzięki tej technologii dbamy o środowisko naturalne.