EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co to są płaskowniki, jak są wytwarzane i gdzie mogą być używane?

W budownictwie stosuje się dużo różnorodnego typu elementów. Przykładowo do budowy m.in. połaci dachowych hal magazynowych mogłyby być używane nawet niezwykle długie metalowe elementy, które służą jako część struktury dachu.
Te spłaszczone pręty są wykonywane ze stopów metali, np.

mosiądzu czy też aluminium. Typowe dla nich jest to, że w przekroju w poprzek wyglądają jak prostokąt. Produkuje się je przy pomocy techniki ciągnienia, cięcia z blachy albo walcowania. Ten ostatni sposób jest najprawdopodobniej zazwyczaj stosowanym przez wytwórców tego typu produktów. Stosuje się takie pręty zbrojeniowe tylko do konstruowania budynków, lecz także statków czy też samochodów. Płaskowniki – dobra oferta płaskowników stalowych – muszą wyróżniać się znaczną odpornością na korozję czy też na różnorodnego typu czynniki mechaniczne (rozciąganie czy też tarcie). Wspomniane elementy konstrukcyjne są stosowane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu budowlanego. Wykorzystuje się je do budowy mostów lub wieżowców.
taras

Autor: LIBET
Źródło: LIBET
Płaskowniki są oferowane w różnorodnych rozmiarach tak, jeżeli chodzi o ich szerokość, długość czy grubość. Muszą zostać wykonywane wedle konkretnych warunków technologicznych, np. PN-H/93202 A11997. Można je kupić wprost od producenta albo nawet przy wykorzystaniu ogłoszenia zamieszczonego np. w prasie. Nie są to elementy szczególnie drogie. Przykładowo 15 sztuk płaskowników o długości 4 m 35x8mm może kosztować 350 złotych.

Naturalnie podmioty, które zajmują się ich obrotem, oferują także za dodatkową opłatą przewóz takich produktów. Zazwyczaj konieczne jest w tym celu zastosowanie dużych ciężarówek.