EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Odcień elewacji – jakim sposobem dobrać dobry?

W zależności od barwy elewacji budynek może wywoływać wrażenie delikatnej lub ciężkiej budowli, natomiast jego sylwetka wtapiać się w otoczenie bądź z nim kontrastować. Elewacja bowiem nie tylko chroni zewnętrzne Mury domku przed wrogim działaniem czynników pogodowych, lecz też jest jego ozdobą.

Natomiast na wygląd elewacji oddziałuje m.in. kolor. Stąd jego wybór powinien być starannie przemyślany i stosowany z umiarem a także umiarem.
żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
dom - widok

Autor: tagcoor 5_3
Źródło: http://www.flickr.com
Podejmując decyzję o kolorystyce elewacji, nie należy zapominać, że musi ona dodawać budynkowi urody a zarazem nie zakłócać jego relacji z oplatającą go naturą. Nie powinna więc wybijać się z otoczenia, lecz uwydatniać związek z nim. Elewacja w jaskrawych oranżach, fioletach bądź czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wprowadzając do niego nieprzyjemną dla oka dysharmonię, więcej pod tym linkiem. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w zestawieniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, beżami, występującymi w naturze.

prace

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Ważne jest też skoordynowanie kolorystyki elewacji domu z barwą innych, widocznych z zewnątrz jego elementów – pokryciem dachu, stolarką drzwiowej, rynnami, parapetami etc. Przy czym godziwy efekt estetyczny możemy uzyskać zarówno dobierając kolory wszystkich tych fragmentów oraz szczegółów z tej samej gamy kolorów, różnicując jedynie ich odcienie, jak również zestawiając je na zasadzie przeciwieństwa. Stosowanie zestawień kontrastowych wymaga jednak wprawnego oka i znajomości reguł łączenia zabarwień.

Czy taka notka przekonała Cię do poszukania podobnych? Jeżeli tak, to kliknij ten link oraz oprócz tego poznaj również wypowiedzi na temat!

Ażeby nie popełnić błędu, dobór kontrastowych barw lepiej więc powierzyć projektantowi, jaki posiada wiedzę a także doświadczenie w komponowaniu zestawień kolorystycznych.

Za pomocą koloru elewacji możesz także wizualnie korygować niekorzystne proporcje budynku. Przykładowo, sylwetka niskiego jak też rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, zaś duży a także wąski pomalowany w poziome pasy – niższy.

Tak linie wertykalne, jak też poziome, trzeba jednak stosować roztropnie, by za bardzo nie „wyciągnąć” domu górę lub nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym surowcem który można także wykorzystać może być cegła ceramiczna pełna.