EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Dachy zielone to obecnie bardzo modna i pomagająca ekologi alternatywa dla tradycyjnych pokryć dachowych

Nowoczesne budownictwo oferuje niezmiernie różnorakie, częstokroć ciekawe rozwiązania. W szczególności, gdy chodzi o dachy, da się zobaczyć wzrastający trend na co rusz różnorodniejsze pokrycia i kształty. Jednym z takich pomysłów są dachy zielone – potocznie nazywane odwrotnymi. Są one szczególnymi pokryciami dachowymi, składającymi się z wielu pokryć.

Zielona dachówka

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Na powierzchni kładzie się podłoże gruntowe na którym mogą rosnąć rośliny. Każdy taki dach stanowi przestrzeń dla funkcjonowania organizmów i może on być tworzony w podobny sposób, jak ogrody. Przy ogromnych terenach dachy zielone mogą posiadać potężne wymiary i odgrywać rolę miejsca wypoczynkowego, z drzewami, trawnikami i ścieżkami. Zwłaszcza w sezonie zimowym dachy zielone zapobiegają dużym stratą cieplnym, a w sezonach letnich chronią budynek przed zbytnim nagrzewaniem się.

Posiadają one membranę, który zabezpiecza przed wahającymi się i różnorodnymi temperaturami, co wydłuża użytkowanie takiego dachu – doczytaj w tym miejscu. Jeżeli zatem chcemy zrobić taki dach, to niezbędnym surowcem, który umożliwi i uprości właściwe ułożenie powłok dachowych jest styropian (zobaczusługę styropapa) spadkowy. Jest on przeznaczony do profilowania powierzchni płaskich, takich jak tarasy i ogrody, czy dachy oraz innych, tych gdzie chcemy nadać spadek i odpowiednie pochylenie. Zasadniczo jest to wykonywane zwłaszcza w zamiarze odprowadzania wody z opadów i rozprowadzania jej do rynien i otworów spustowych. Zastosowany styropian spadkowy jest tańszym wyjściem, niż między innymi tworzenie skosów w profilu dachu w trakcie jego budowy – więcej MEGAStyro.

Z racji, iż produkt ten jest niezmiernie lekki, to zmniejsza ciężar kładziony na dach a w dodatku jest ekspresowy i prosty w zamontowaniu, przez klejenie albo łączenie mechaniczne. Następną oczywistą sprawą, jaką daje styropian spadkowy jest pozyskanie wspaniałej izolacji termicznej, która chroni dodatkowo dach przez warunkami atmosferycznymi w każdej porze roku. Zielone dachy nie tylko niesamowite wyjście technologiczne, ale także piękne i niosące mnóstwo korzyści dla ekologi, naturalne projekty. Stwarzają one powierzchnię do życia i rozwijają coraz częściej spotykany trend w nowoczesnej architekturze.