EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jeżeli mamy motor, to marzy nam się, żeby pewne metalowe części były elegancko wyeksponowane

Niektóre elementy w autach czy przyrządy w laboratorium powinny być niezwykle wytrzymałe. Przez to pokrywa się je powłoką z chromu.
Zapewne większość Polaków nie jest zdaje sobie sprawy z tego, co to jest chromowanie.

chromowanie

Autor: someToast
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak z pewnością każdy widział choć raz ładnie błyszczące w słońcu elementy silnika motocykla lub eleganckiego auta. Właśnie tego typu pokrycie chromem wybranych metali nazywa się chromowaniem. Używa się go w celach dekoracyjnych, ale nie jest to jedyny powód. Chrom jest niezwykle wytrzymały, zatem pokrywa się nim inne metale, by chronić je przed porysowaniem czy rdzewieniem. Procesowi tego rodzaju poddaje się zatem nie jedynie części silników, ale także przyrządów pomiarowych czy części pracujących w agresywnych środowiskach chemicznych. Trzeba wspomnieć również o tym, że chrom może pokrywać takie metale jak: aluminium, miedź lub stal. Również grubość tej powłoki bywa różna, w zależności od potrzeb czy przepisów. proces chromowania wykonywany jest w niezwykle wysokich temperaturach i może trwać nawet kilkanaście godzin. Kompletny proces jest dość drogim postępowaniem, przez to stosuje się go tylko wtedy, gdy jest to doprawdy wymagane. W dzisiejszych czasach chromowanie można wykonywać łatwiej niż w przeszłości, ponieważ technologia znacznie ułatwiła to zadanie.

Jeśli na przykład mamy sporo pieniędzy, to możemy zlecić, by chromowaniu poddano niektóre elementy naszego auta. Jest to chromowanie dekoracyjne.

Zbliżone informacje opublikowano tu – więcej zobaczysz na stronie, którą również należy odwiedzić. Oczywiście jeżeli omawiana tematyka jest dla Ciebie użyteczna.

Chromowanie twarde tyczy się natomiast przyrządów, które używane są najczęściej w przemyśle.