EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Od dawna mówi się, że w wielkich miastach jest głośno — na szczęście wiadomo, jak sprawdzić natężenie dźwięku

Samo życie w dużym mieście poniekąd pociąga za sobą zgodę na wszelakie hałasy dobiegające do naszych uszu niemal bez przerwy. Jeżeli interesuje nas poziom dźwięku, to możemy to zmierzyć.
Jeśli przykładowo mieszkamy obok torów kolejowych albo stadionu piłkarskiego, to niekiedy hałasy dochodzące z zewnątrz są w stanie nam przeszkadzać.

Osiedle mieszkalne Nasz Gaj w Rzeszowie

Autor: Nasz Gaj Deweloper Sp. z o.o.
Źródło: Nasz Gaj Deweloper Sp. z o.o.
Porównywarka cen mieszkań

Autor: e-deweloprzy.pl
Źródło: e-deweloprzy.pl

Istnieją światowe normy hałasu, które mówią o tym, jak mocne hałasy jest w stanie znieść człowiek bez uszczerbku na swoim zdrowiu. Wszystko, co przekracza zalecone normy, nie sprzyja naszemu zdrowiu. Pewnie należałoby wtedy pomyśleć nad zmianą miejsca zamieszkania albo nad inicjatywą do władz gminy o postawienie paneli akustycznych przy konkretnej ulicy. Do zmierzenia niezbędny będzie decybelomierz. To przy jego pomocy stwierdza się czy hałas jest nazbyt przeszkadzający, czy jeszcze mieści się w standardach. Nie zapominajmy też o tym, że wytyczne mówią o ciągłych i dokuczliwych dźwiękach, a nie rzadkich. Niezwykle trudne może być na przykład sąsiedztwo lotniska. Szczególnie takiego, które jest duże.

Intryguje Cię problematyka poruszana w tym tekście? Zobacz poza tym też inne pokrewne materiały – zwyczajnie wejdź tu (https://decostar.pl/kategoria/plyty-tarasowe/).

Wówczas startują i lądują na nim samoloty co kilka sekund. Ogólny hałas, który wówczas panuje, jest na zbliżonym poziomie niemal przez cały dzień.

Przez to mieszkańcy przylotniskowych rejonów zazwyczaj otrzymują od gminy rekompensatę finansową za trudności związane z tym sąsiedztwem. Należy niekiedy z czystej ciekawości iść się do władz miasta oraz spytać, czy w naszym regionie były kiedyś robione pomiary dźwięku.