EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym jest geodezja i jakimi obowiązkami zajmuje się geodeta? Jak wyglądała dawniej, a jak prezentuje się dziś ta dziedzina?

Jak przedstawia się historia geodezji? Podczas rozwoju osadnictwa oraz zawłaszczania ziemi granice zmieniały się od pasów rubieżnych do bardziej dokładnych granic linearnych. Na naszych ziemiach wytyczanie granic robiono już w 12 wieku w formie publicznej. Miało to miejsce, jak panujący albo jego wysłannik oficjalnie obchodził granicę, a we właściwych miejscach umieszczał znaki graniczne.

Geodeta

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Działo się to w czasie umacniania prawa własności ziemi.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj więcej banery poznań na omawiany wątek – informacje będą z pewnością niesamowicie fascynujące, więc kliknij tu i zobacz więcej.

Jak więc przebieg granicy nie miał pokrycia z żadną naturalnie wydzieloną formą terenową, to istniała tam konieczność ustalenia jej metodą sztuczną. Dlatego też splatano korony drzew albo wkopywano drewniane pale i słupy kamienne. Miały miejsce także inne sposoby, jak usypywanie stożków czy stawianie głazów oraz kapliczek.

Niekiedy bieg granicy zachowywano w ludzkiej pamięci różnorodnymi, specjalnym ceremoniami, gdyż nie zawsze z jej wytyczenia opracowywano dokument. Obecnie geodezję dzieli się na geodezje niższą, jak geodezja Oleśnica – geodet mptgeo.pl. Jest to dział nauki o pomiarach przeprowadzanych na niezbyt dużych powierzchniach, promieniu nie większym niż 15,6 km, daje to 750 km2. () Kolejnym rodzajem jest geodezja wyższa, jaką stosuje się na dużych obszarach, o powierzchni więcej niż 750 km2. Geodeta zajmuje się zapewnieniem niezbędnych danych do zrobienia różnego rodzaju map. Jest odpowiedzialny za stworzenie mapy kraju, a również mapy topograficznej, w różnorodnych skalach. Powinien ją stale aktualizować. Rezultaty tej pracy wykorzystywane są dla potrzeb gospodarczych, które są związane z planowaniem przestrzennym czy zmianą struktury terenowej.

Geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Geodeci również mają udział w realizacji różnorodnego typu budowli naziemnych oraz podziemnych. Przeprowadzają obsługę montażu, dokonują pomiaru odkształceń, zajmują się końcową inwentaryzacją podwykonawczą. Muszą też umieć sporządzać dokumentacje geodezyjno-kartograficzne, ażeby móc regulować stan prawny nieruchomości, a przy okazji definiować jej wartość. Co więcej, wykonują inne prace dla budownictwa, przemysłu, górnictwa i pozostałych obszarów gospodarki. Jak więc widać taki fachowiec bierze udział w wielu zadaniach, zaś od jego zaangażowania jest zależne naprawdę wiele. Zapotrzebowanie na takich specjalistów także jest duże, gdyż ciągle coś powstaje, tak więc konieczny jest odpowiedni specjalista.