EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Co powinien gwarantować solidny łańcuch do transportu drzewa?

Zrywkę drzewa moglibyśmy rozdzielić na wleczoną, półpodwieszoną, podwieszona i nadsiębierną. Zrywka wleczona jest wtedy, gdy drzewo na całej rozciągłości styka się z ziemią, półpodwieszana ma miejsce gdy tylko jeden koniec styka się z glebą.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com
Podwieszana jest w takiej sytuacji gdy drewno z ziemią się nie styka, a nadsiębierna jest w takiej sytuacji kiedy drewno jest załadowane na traktor zrywkowy.
Zrywka drzewa jest pierwszą fazą transportowania takiego materiału oraz cechuje się tym, że jest najbardziej kosztowną oraz najtrudniejszą czynnością. Jest także najbardziej niebezpieczna, dlatego też firmy, które ją przeprowadzają, nie mogłyby sobie pozwolić na wykorzystywanie urządzeń czy też przyrządów, które takiego bezpieczeństwa nie zapewniają. Przykładowo stosowany wtedy łańcuch (zawiesia łańcuchowe) zrywkowy musi wyróżniać się pewnymi niezwykle ważnymi cechami. Musi on posiadać przekrój kwadratowy i być zakończony na jednym końcu hakiem, zaś z drugiej – specjalną szpilką, która zdecydowanie ułatwia przewleczenie takiego łańcucha pod przewożonym drzewem.
standard

Autor: Micolo J
Źródło: http://www.flickr.com
Wymieniony kwadratowy przekrój posiada na celu zapobiegać ześlizgiwaniu się łańcucha z kłody. Hak natomiast powinien zapewniać niezwykle bezpieczny chwyt. Sam łańcuch do zrywki musi zapewniać bardzo solidny transport, bardzo dużą wytrzymałość oraz odporność na m.in. zgniecenie czy przecięcia. Jest on produkowany w różnych klasach. Dla przykładu klasa 8 znaczy, że posiada on 8 milimetrów grubości. Ma on siłę uciągu to 45kN, zaś moc zrywająca jest dwa razy większa, czyli wynosi 90kN. Tego typu łańcuch jest wytwarzany w różnych barwach, po jakich można by prędko zidentyfikować jego klasę. Czerwony kolor oznacza klasę 8, natomiast niebieski – klasę 10.

Materiał, który jest zastosowany do produkcji tego łańcucha powinien gwarantować jego długie używanie także w bardzo trudnych sytuacjach. Jego cena może wynosić (zależnie od producenta) ok. 50 złotych za 1mb.