EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie materiały budowlane są używane u nas do budowania domów?

Przy budowie domu, w pewnym momencie trzeba będzie zdecydować, z jakiego materiału skonstruować w nim ściany. Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów materiałów budowlanych, które charakteryzują się różnymi właściwościami.

kosmetyki

Autor: Random Retail
Źródło: http://www.flickr.com
Pośród nich popularną opcją są ceramiczne cegły, pustaki i bloczki betonowe. Pamiętajmy, że do wybudowania różnych fragmentów tego samego domu, np. ścian nośnych, murów zewnętrznych, komina itd. możemy użyć różnego rodzaju materiałów. Wybór cegły do wybudowania muru zewnętrznego, nie wyklucza zatem skorzystania z pustaków wewnątrz.
Drewniana podłoga na ogrzewaniu podłogowym.

Autor: Chapel Parket Polska
Źródło: Chapel Parket Polska
Co interesujące, w Polsce najpowszechniej używana jest cegła ceramiczna, którą wyrabia się przede wszystkim z gliny i iłu, z ewentualnymi innymi domieszkami. Cegła takiego rodzaju jest doskonałym materiałem: wytrzymałym, a także świetnie izolującym. Cegły budowlane są jednak zwykle niewielkie i ciężkie, więc nie są łatwe do układania. Mimo to są szeroko stosowane.

Jeżeli poszukujesz analogicznych danych na analizowany w tym miejscu temat, to zapewne odnajdziesz więcej pod linkiem (http://mtc-rental.pl/).

Nadają się do konstrukcji i warstwy elewacyjnej, i sklepień. Co istotne, cegły znacznie różnią się między sobą. W Polsce przykładowo nie powinno się używać do budowy zewnętrznej warstwy muru cegieł suszonych, ale już w ciepłych, suchych państwach – czemu nie.

Sporo osób zastanawia się też nad następnym materiałem ceramicznym, czyli pustakami. Są one materiałem, który posiada w środku niewypełnione otwory. Powietrze w ogóle nie waży, zatem pustaki są dość lekkim materiałem do układania, sporo lżejszym i bardziej poręcznym aniżeli cegła budowlana. Kolejny popularny materiał, boczki betonowe, jest jeszcze cięższy od cegieł, ale przez jego wielkość szybko się nim muruje. Bloczki wybiera się głównie do ścian nośnych, ale można wybudować z nich też warstwę elewacyjną ściany trójwarstwowej.
Do innych, dużo rzadziej stosowanych technologii budowy domu, należy wliczyć technologie szkieletowe i kanadyjskie, a potem – z bali. Murowany silikat jest używany w mniej niż 5% całego spektrum budowanych domów.

Dlaczego tak jest? Podejrzewa się, że domy murowane z ceramiki są uważane, poniekąd słusznie, za solidne budynki. Ponadto, na przestrzeni stuleci zwyczajnie przyzwyczailiśmy się do tego materiału.