EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Która instalacja grzewcza jest dobrą alternatywą dla standardowego pieca?

W czasie budowania domu wolnostojącego często zastanawiamy się, jaką instalację grzejną musimy wybrać. To, czy zastosować bardziej kosztowne rozwiązanie, aby później płacić mniej uciążliwe opłaty, czy też na odwrót: kupić tańszą instalację, żeby potem płacić nieco drożej – to już kwestia indywidualna.

Wyraźny wzór utworzony dachówkami konkretnego koloru na tle wykonanym z innych dachówek

Autor: Wienerberger
Źródło: Wienerberger
Do wybrania są m.in. kotły na węgiel, na drewno lub gruntowa pompa ciepła. Taki wybór nie jest prosty. Kotły węglowe generują dosyć uciążliwy dla właścicieli i jego otoczenia dym oraz są dosyć pracochłonne w bieżącym użyciu. Ponadto wymagają ciągłej kontroli ich poprawnego działania. Dla osób które dosyć wiele czasu spędzają poza swym domem, może to być niezwykle męczące. Przeciwieństwem tego rozwiązana są wymienione wyżej gruntowe pompy ciepła. Są równie tanie, ale ich obsługa nie jest tak wymagająca. Tego typu instalacje nie tworzą toksycznych spalin i funkcjonują w pełni automatycznie. Można niemal zapomnieć o tym, że tego typu instalacja w ogóle działa. Tego typu pompa jest zasilana za pomocą prądu elektrycznego, jednak daje ona ciepło, jakie jest pobierane z jej otoczenia. Konkretnie pobiera ona ciepło z ziemi, zatem jest to w dużym stopniu bezpłatne.

Pragniesz zapoznać się z kolejnymi intrygującymi wpisami na podobny temat? Nie ma problemu. Kliknij na hiperłącze do źródła (www.harmony-osobowice.pl/lokalizacja-2/) i czytaj do woli.

Istotny jest także aspekt związany z ekologią. Niestety tego typu wyjście jest o wiele bardziej kosztowne niż standardowy kocioł.

łazienka w białej kolorystyce

Autor: homestilo
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli chcemy oszacować, czy dana inwestycja będzie dla nas opłacalna, trzeba zorientować się, jak dużo trzeba będzie zapłacić za jego utrzymywanie. Trzeba tutaj brać pod uwagę sprawność wybranego urządzenia czy cenę paliwa. Istotny jest więc koszt za 1 kWh.

W przypadku kotłów węglowych jest to 0,15-0,20 zł, 0,22-0,28 złotych przy użyciu kotłów na pelet, 0,35-0,44 zł przy ogrzewaniu olejowym i 0,50-0,60 złotych, jeśli zastosowane będzie ogrzewanie za pomocą energii elektrycznej.