EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Płaski dach – czym pokryć i jak porządnie zaizolować?

Dach płaski to nie lada wyzwanie dla budowniczych. Wbrew pozorom pionowa płaszczyzna komplikuje skrupulatne pokrycie dachu, służy tworzeniu się mostków cielnych, a także naraża go na zaleganie opadów i zanieczyszczeń lub powstawaniu zwilgotnienia. W przeciwieństwie do dachu stromego stropodach potrzebuje lepszych materiałów oraz izolacji.

<www>’ title=’<www>’ style=’margin:6px;’/></p>
<div class=
Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Pokrycie dachu płaskiego wymaga użycia materiałów o zdecydowanie większej szczelności. Na szczęście nowoczesne materiały hydroizolacyjne, takie jak styropian z papą pozostawiają znaczną dowolność w projektowaniu dachów płaskich. Dzięki temu są one nie tylko atrakcyjne, ale także spełniają wymogi dotyczące odpowiedniej izolacji termicznej oraz przeciwwodnej. Płyty styropianu pokryte jedno- lub dwustronnie papą idealnie odpowiadają na wysokie wymogi dachu płaskiego. Papa przymocowana jest do styropianu dzięki kleju poliuretanowego, co wpływa na jej wytrzymałość i solidność. Styropian z papą spotkamy w postaci płyt o grubości od 20 do 250 mm. Powinniśmy pamiętać, aby przed instalacją płyt powierzchnię dachu wyczyścić, wysuszyć oraz zagruntować emulsyjną masą asfaltową. Niezwykle istotna jest paroizolacja, która usunie parę wodną z powierzchni dachu. Można w tym celu zamontować, np. membranę bitumiczną lub folię polietylenową.

Zobacz również: styropian spadkowy

Do prawidłowego rozprowadzenia wód opadowych na powierzchni dachu płaskiego idealne będą kliny dachowe. Występują najczęściej w dwóch rozmiarach: 5×5 cm oraz 10×10 cm. Montuje się je na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Klinami można zabezpieczać dach płaski na dowolnie dużych powierzchniach, nadając im prawidłowy spadek.

Znajdujące się w tym serwisie artykuły są według Ciebie zbyt zdawkowe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę adwokat Zabrze, na której przeczytasz zbliżone kwestie.

Doskonale sprawdzają się do obróbki kominów, wywietrzników lub okien połaciowych. Ich rolą jest zapewnienie sprawnego przejścia z powierzchni poziomej na pionową oraz zmniejszenie kąta załamania papy, dzięki czemu woda opadowa nie odkłada się w bliskości kominów, świetlików czy ścian.

Montaż papy izolacyjnejMontaż papy izolacyjnej
Kliny dachowe zapobiegają, m.in. odkładaniu się wody opadowej na około komina. materiały mają trójkątny kształt, co ułatwia użycie ich w nawet wyjątkowo niedostępnych miejscach. Świetnie ułatwiają usunąć wodę z połaci, powstrzymując nie tylko pojawianie się wilgoci, ale także akumulowaniu się ciężkich| opadów, np. śniegu. Kliny dachowe mogą być pokryte papą bądź nie. Te bez papy można pokryć nią dodatkowo własnoręcznie. mocuje się je do połaci klejem bitumicznym.