EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Gruntowe pompy ciepła – jaka jest zasada ich pracy oraz gdzie są teraz z reguły wykorzystywane?

Obecnie, człowiek ma do dyspozycji bogaty wachlarz ciekawych rozwiązań. Do tej grupy zaliczyć można między innymi pompy ciepła, które znajdują swoje zastosowanie w urządzeniach użytkowanych w gospodarstwach domowych.

więcej na temat

Autor: Chan Bliss
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo, podobne pompy idealnie sprawdzają się także w branży chłodniczej. Jednym z ich rodzajów są gruntowe pompy (odwierty dolne źródło – https://akm.net.pl/) ciepła (gruntowe kolektory ciepła nanoterm). Jaka jest najistotniejsza zasada ich działania? Przede wszystkim, charakterystyczną cechą tego rodzaju pomp jest pobieranie ciepła z gruntu. Opcjonalnie, ciepło może być też pozyskiwane z wód gruntowych. To właśnie taki mechanizm decyduje o ich skuteczności. Zarówno wody gruntowe, jak i sam grunt, posiadają przez cały czas zasadniczo stałą temperaturę, rzecz jasna jeżeli znajdują się poniżej poziomu dziewięciu metrów.

element pompy cieplnej

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Nie ma znaczenia pora roku. Dzisiaj, gruntowe pompy ciepła odznaczają się dużo większym zainteresowaniem, przeważnie przez wzgląd na fakt, że są one zupełnie bezpieczne dla środowiska naturalnego i wyjątkowo ekologiczne. Bazują bowiem na odnawialnych źródłach energii i nie produkują niebezpiecznych spalin czy innych produktów ubocznych. Idealnie sprawdzają się także na tych obszarach, na których działa system ochrony dla okolicznych wód. Oczywiście, ogromne znaczenie mają koszty związane z używaniem takich pomp, a są one naprawdę minimalne, co jest ich ogromną zaletą. Nie wymagają zastosowania jakiegokolwiek paliwa, co znakomicie redukuje rachunki. Nie należy się więc dziwić, że współcześnie coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie gruntowych pomp ciepła, jako systemu ogrzewania w swoim domu. Na rynku oferuje je wiele firm, tym samym na pewno odnajdzie się urządzenie spełniające wszystkie posiadane oczekiwania.

Pompy mogą być instalowane nie tylko w nowoczesnych, inteligentnych budynkach, ale również w starych nieruchomościach. Oczywiście, trzeba zadbać o uszczelnienie budynku oraz ocieplenie ścian, by energia płynąca z pompy ciepła naprawdę była wystarczająca do ogrzania wszystkich pomieszczeń. Podsumowując, gruntowa pompa (zobacz pompa głębinowa do studni – oceń) ciepła jest znakomitym rozwiązaniem głównie przez wzgląd na fakt, że nie stanowi zagrożenia dla środowiska i działa stosując tylko źródła odnawialne, wobec czego nie zmniejsza ilości zasobów nieodnawialnych.