EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Rodzimy przemysł w latach komunizmu i tych obecnych – skrótowe studium porównawcze

Przedstawiciele pokolenia powojennego czasami trochę tęsknią za czasami swoje młodości, kiedy zakłady pracy w ojczyźnie pracowały pełną parą. I łza się w oku kręci na myśl, ile z tych zakładów przemysłowych zostało zamkniętych. Szczególnie górnicy mają dużo powodów do lamentowania. Pozyskiwanie węgla kamiennego staje się coraz mniej opłacalne, więc kopalnie na Górnym Śląsku i jego sąsiedztwie przestają funkcjonować.

przemysł

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
Na ich miejsce wcale nie utworzono nowych placówek, lecz na szczęście ojczysty krajobraz przemysłowy uległ korzystnym zmianom. Powstały również nowe miejsca pracy, a te już egzystujące zostały unowocześnione.Modernizacja wynika przede wszystkim z postępu technicznego. Brak czynności podejmowanych na rzecz usprawnienia procesu produkcji, wkrótce poskutkowałby kompletnym brakiem zainteresowania ze strony obecnych klientów. Tego typu zmiany mają również wpływ na krajowy pejzaż industrialny. Jeśli kiedyś można było dostrzec tylko kominy zbudowane z cegły, to dzisiaj kominy stalowe przemysłowe (poznaj szczegóły) można zobaczyć praktycznie w każdym miejscu, które ma w swoim obrębie jakikolwiek zakład.
Na postęp technologiczny wpływ ma pojawienie się nowych surowców. Na wstępie bywają one dość drogie i nie każdego posiadacza stać na takie luksusy.

Chcesz zbadać taką sprawę trochę dokładniej? Jeżeli tak, to kliknij ten link i zobacz więcej w tym tekście, który również omawia taką tematykę.

Jednak z czasem taka mało korzystna sytuacja zupełnie się zmienia, bo zgodnie z prawidłami ekonomii, im więcej jest danego wyrobu na rynku, tym staje się on tańszym. A poza tym odkrycie zalet z wykorzystania pewnych metali skutkuje błyskawicznym wprowadzeniem ich do użytku. Taka zmiana bywa zauważalna nawet dla zwykłego Polaka. Jeżeli skieruje swoje spojrzenie na sąsiednią fabrykę, to komin przemysłowy będzie jednym z charakterystycznych znaków tego zakładu pracy.

Nasze myślenie o przemyśle ciągle ulega przeobrażeniom. I jeśli zapytalibyśmy naszego ojca o materiał, z którego został zbudowany obiekt przemysłowy, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazałby na bordową cegłę lub na szary beton.

Kliknij ten link – więcej zobaczysz w tekście (http://www.autolawety.pl/produkty/zabudowy/skrzynie-z-plandeka), który znajdziesz w tamtym serwisie. To są podobne materiały, zatem zapewne je także przekonasz się za przydatne!

Współcześnie pracownik, który miałby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, musiałby wpierw dobrze się zastanowić, ponieważ eksplikacja nie w każdym przypadku bywa ewidentne. W XXI wieku stawia się przede wszystkim na ekonomiczność w wykorzystaniu materiałów budowlanych i tempo, z jakim postępuje budowa. Czasem ta polityka lubi się mścić, ale to już całkowicie inna historia.