EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Kilka podstawowych informacji o tym, jak się buduje ulice i drogi, po jakich jeździ się na co dzień.

Zdecydowana większość ludzi korzystając z dróg i ulic średnio się zastanawia, jak są one zbudowane. Autami jeżdżą po jezdniach, pieszo użytkują chodniki, ale jednak przeciętna ulica składa się jeszcze z paru elementów. Jednym z ważniejszych jest układ odprowadzania wody, który jest niezbędny do tego, aby miasto mogło normalnie funkcjonować.

Wypusty żeliwne

Autor: János Balázs
Źródło: http://www.flickr.com
Ulice wykonane są z asfaltu lub betonu, które to rzeczy nie wchłaniają wody. Jeżeli nie byłoby żadnego mechanizmu, jaki pozwoliłby na to, aby pozbyć się tej wody, to zwyczajnie stałaby ona ogromnymi kałużami, powodując duże zamieszanie kontakt nawet zagrożenie dla kierowców. Niekiedy przy dużych opadach zresztą tak się może zdarzyć, jeśli instalacja zajmująca się odprowadzaniem wody jest źle zaprojektowana lub deszczu jest znacznie więcej, to woda nie da rady zostać w całości odprowadzona.

I wtedy zaczynają się pojawiać na ulicy kłopoty z płynnością jazdy, albo wręcz niektóre fragmenty zostaną całkowicie zablokowane. Dlatego też w interesie zarządców dróg jest dopilnowanie, żeby instalacja odprowadzająca wodę była należycie wykonana. Jednym z ważniejszych elementów, które wykorzystuje się w tego typu instalacjach są wpusty żeliwne – NormBud. Są one bardzo charakterystyczne dla większości dróg, szczególnie jeżeli ich realizacja będzie pozostawiać sporo do życzenia.

Często nasi drogowcy nie bardzo się przykładają do swoich obowiązków i pozostawiają studzienki, które albo są za bardzo wystające nad nawierzchnię, albo zapadnięte. Dla kierowców tego typu pułapki są bardzo niebezpieczne, bo przy najechaniu na taką przeszkodę z dużą prędkością zakończyć się może poważnym uszkodzeniem samochodu.

Zwłaszcza jest to groźne, kiedy ulica jest pokryta wodą i niewiele można zobaczyć, co jest pod powierzchnią, takie pułapki niekiedy kończą się koniecznością kosztownego remontu samochodu. Na szczęście obecnie zwraca się coraz więcej uwagi na realizację wszystkich elementów dróg, a wszelakie niedociągnięcia są naprawiane na gwarancji, więc jest trochę nadziei że za pewien czas już się skończą problemy z wystającymi studzienkami.