EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Zastanów się zanim zamówisz, czyli krótki poradnik dla osób zamierzających zainwestować w żarówki typu LED

Wprowadzenie na rynek oświetlenia typu LED całkowicie przeobraziło nasze myślenie o konieczności oszczędzania energii. Chociaż żarówki ledowe kosztują 60 złotych czy nawet więcej, to jednak ich zainstalowanie może znacznie obniżyć rachunki za światło. Podczas gdy menedżerowie stacjonarnych albo internetowych sklepów z artykułami elektrycznymi chwalą w zasadzie wszystkie oferowane produkty, to zwyczajni obywatele są o dużo bardziej zasadniczy i mają niekiedy zupełnie inne zdanie.

taśma led

Autor: Martin Ilich
Źródło: http://www.flickr.com
Gdy dziesięć lat temu na rynku pojawiły się energooszczędne żarówki, to zaradni gospodarze natychmiast udali się do sklepów, żeby kupić choćby jedną taką żaróweczkę. Jednakże ówczesne żarówki oszczędzały prąd dopiero po upływie czterech lub pięciu minut, więc kiedy pan domu świecił żyrandol tylko przez moment, to wcale nie oszczędzał. Z kolei najnowocześniejsze żarówki ledowe są zbudowane w ten sposób, aby oszczędzały od pierwszych sekund.

Wybranie najlepszej żarówki LED-owej, czyli takiej dobrze dopasowanej do wymagań konkretnych domowników, w żadnym wypadku nie pozostaje tak prostym zadaniem, jak pozornie można byłoby przypuszczać – jak znaleźć żarówki ledowe.

Zazwyczaj kupujemy przypadkowo, według rad sprzedawców, którzy nie zawsze mają dobre intencje, ale pragną szybko pozbyć się mało chodliwego towaru. Z kolei w wielkopowierzchniowych sklepach budowlanych, gdzie produkty wybiera się samemu, sporadycznie zwracamy uwagę na ważne szczegóły.By światła ledowe faktycznie przyniosły zakładane oszczędności, należy zapoznać się z opiniami znawców. Wtedy zapewne przekonamy się, że tak naprawdę nie za każdym razem warto kierować się podpowiedziami właścicieli sklepów. W tym omówieniu ograniczymy się do podania dwóch ważnych kwestii. Otóż, kiedy wytwórca wyszczególnia moc żarówki, to warto pamiętać, że tak naprawdę nie można jej przyrównywać do mocy tej tradycyjnej i świetnie znanej nam żarówki.

zerknij tu

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Tak czy inaczej, LED-y nie dają tak jasnego strumienia światła, zatem być może w dziennym pokoju będą potrzebne dodatkowe lampy. Tymczasem z drugiej strony przed kupnem żarówek LED trzeba zastanowić się, w jakich pomieszczeniach będą wykorzystywane.

Zainteresował Cię tytuł tego artykułu? Koniecznie sprawdź opracowanie, tam znajdują się jeszcze bardziej interesujące rzeczy, naprawdę warto je poznać.

Jeżeli w sypialni, korytarzyku bądź schowku nieczęsto zapala się światło, to lepiej nie inwestować w kosztowne LED-y, gdyż wspominana inwestycja może zwrócić dopiero za kilkanaście lat.