EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Urządzamy trawnik kroczek po kroczku

Trawnik jest nieodłącznym fragmentem każdego z zieleńców. W prywatnych ogrodach częstokroć zajmuje dużą część przestrzeni, dlatego powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę.
Istnieje parę podstawowych reguł, o jakich musimy pamiętać przy pielęgnacji trawnika.

stalowy klucz francuski

Autor: Phil Gradwell
Źródło: http://www.flickr.com
miejsca

Autor: Maik Meid
Źródło: http://www.flickr.com
nawóz substral

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, musimy wyselekcjonować stosowną mieszankę muraw. Do przydomowych ogródków, zależnie od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszaniny: rekreacyjne, trawa sportowa, zaś dla ogrodów wiejskich, mieszanki kwiatowo-łąkowe. Posiadając już wybrany stosowny rodzaj trawy, przystępujemy do prac ziemnych. Zaczynamy od wyrównania gleby. Nawierzchnie trawiaste na pewno najpiękniej prezentują się na gładkich obszarach. Jeśli na podłożu naszej działki częstokroć zalega woda po dużych opadach, trzeba zainwestować w system drenów. Drugą czynnością jest przekopanie gleby, by roślinki miały dobry dostęp do wilgoci oraz tlenu. Na małych obszarach prace owe wykonujemy ręcznie, na większych powinno się zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. W taki sposób przygotowywana gleba nastręcza teraz uprzątnięcia z niepożądanych rzeczy korzeni oraz zielsk. Odpowiednią czynnością będzie także poprawienie składu gleby, m.in. przez dołączenie warstwy ziemi kompostowej. W taki sposób przygotowana gleba jest dobrą bazą pod piękny trawnik – sprawdź.
Teraz trzeba zastanowić się nad sposobem założenia trawnika. Jeżeli nie oczekujemy błyskawicznych rezultatów, można zdecydować się na siew nasion.

Ciekawy materiał? Jeżeli tak uważasz, to tak samo wciągające zagadnienia poznasz także we wpisie (https://souniq.pl/szczotki-listwowe/), który jest tutaj!

Najodpowiedniejszym terminem siewu jest maj jak też wrzesień. Ziemia powinna być zwilgotniała – trawy sportowe.

Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na małej głębokości. Nasionka wysiewać można ręcznie, sypiąc ziarna wprost na ziemię. By nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o użyźnianiu. Przeprowadzamy je 3 razy w sezonie. Możemy spożytkować nawóz Substral.