EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Metoda czyszczenia kominka może być prostsza dzięki szybie samoczyszczącej

Mamy już nasz wyśniony kominek. Im jednak bardziej zagłębiamy się w instrukcję dotyczącą eksploatacji kominka, tym mocniej zastanawiamy się nad sensem naszej inwestycji. Nic wszak bardziej mylnego technika przychodzi z odsieczą wszystkim zmęczonym.
Eksploatorzy kominków wiedzą, iż lśniąca szyba to widok najczęściej oglądany w katalogach.
Najważniejszy jest zakup wkładu kominkowego najlepszej jakości.

fotogram - maszyna

Autor: tripleigrek
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety jest to tego rodzaju produkt, w jakim niska cena ma prawo się przełożyć na późniejsze niezadowolenie. Można wybrać taki, który posiada rozwiązania pozwalające na zachowanie czystości. Jednym z nich jest szyba pirolityczna, nazywana też samoczyszczącą. Szkło (tutaj) z pyrolizą to to samo, co szkło kominkowe samoczyszczące – . Nazwa szkła wywodzi się od reakcji chemicznej polegającej na rozpadzie substancji chemicznych, które zachodzą w dużych temperaturach. Na szybie reakcja ta może nastąpić dzięki specjalnej powłoce, jaką powinna być pokryta szyba. Szyba powleczona jest z jednej ze stron cienką warstwą tlenku metalu, którą można dostrzec patrząc na nią pod światło. Widać wtedy na szybie widoczne kolory tęczy. Kolorowa, antyrefleksyjna powłoka, podnosi temperaturę do wysokości, przy której występuje termiczny rozkład zanieczyszczeń na szybie, jednocześnie nie dopuszczając do przegrzania samej szyby.
pyroliza

Autor: AMPsign
szkło kominkowe samoczyszczące

Autor: Erika Augusto
Źródło: http://www.flickr.com
Pyroliza to technologia, która ma sprawdzić się nie jedynie przy kominkach. Zaniedbana przez wielu z nas czynność, jaką jest czyszczenie piekarnika przestanie zaprzątać użytkownikowi myśli.

Musimy jednak mieć na uwadze, że aby miało miejsce zjawisko pirolizy konieczne jest utrzymanie odpowiednio dużej temperatury. Musimy też zachować ostrożność przy czyszczeniu, ponieważ metalowe skrobaczki czy druciane czyściki mogą ją uszkodzić.