EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czym są zawiesia i do czego służą?

Jednym z centralnych detali urządzenia dźwigowego podnośnika, suwnicy jest oprzyrządowanie, którego zasadniczym zadaniem jest obwiązywanie, zawieszanie i przytrzymywanie większych przedmiotów, ładunków. Jednakże nie jest to część integralna dźwignicy, ponieważ jest przeznaczona jedynie do zamocowania załadunku i można ją w każdej chwili zdjąć.

hala-produkcyjna

Źródło: pixabay

Tym ważnym w całej budowie segmentem są zawiesia, czyli wyposażenie każdego przyrządu dźwignicowego. Są lokowane na zbloczu z hakiem, a w niektórych przypadkach przy pomocy trawersy. Bez względu na to czy chodzi o zawiesia pasowe czy zawiesia linowe różnica obejmuje nie tylko schematu, ale również materiału, z którego są wykonane. U produzawiesia (więcej tutaj https://zawiesiawroclaw.pl/)dostępne są również zawiesia typu łańcuchowego. Natomiast ze względu na budowę systematyzacja wygląda następująco: zawiesia kilku cięgnale informacje, dwu pętlowe i opasujące, których obwód jest zamknięty przy pomocy kruczka. Zawiesia pasowe czy zawiesia linowe mają w oprzyrządowaniu akcesoria, które umożliwiają ich stosowanie, ale przede wszystkim prawidłowe umieszczenie załadunku. Przykładowo można wyszczególnić kształtki zrobione z metalu umiejscowione na pętli, która znajduje się na haku, a ich zadaniem jest zabezpieczenie końcówki liny i zabezpieczenie przed przetarciem.

Tak jak w przypadku większości przyrządów mechanicznych zawiesia powinny być poddawane systematycznej kontroli. Musi być ona przeprowadzona przez specjalistę, który posiada specjalistyczne uprawnienia. Dana osoba powinna mieć nie tylko konkretne umiejętności, ale również wiedzę techniczną. Od sprawdzenia zależy nie tylko prawidłowe umieszczenie przedmiotu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Inspekcja powinna być wykonywana systematycznie. Osoba wyznaczona do audytu musi być profesjonalna, a odpowiedzialność za wybranie takiej osoby do inspekcji ponosi pracodawca. Właściwe uprawnienia można zdobyć na dodatkowych kursach.