EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czemu kotłownie pełnią tak ważną rolę w wielu gałęziach przemysłu, propozycja firm które się zajmują ich wynajmem.

Parowe kotły są od dawna stosowane w wielu gałęziach przemysłu, na przykład chemicznym, papierniczym czy spożywczym, i tak naprawdę przez ten czas zasada ich funkcjonowania jest taka sama.

Rzecz jasna obecna technologia proponuje dużo lepsze oprzyrządowanie, urządzenia sterujące i materiały, przez co obecnie używane kotły – www.bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-wodne – charakteryzują się dużym poziomem wydajności, ale i tak podstawą w nich jest podgrzewanie wody i wykorzystanie otrzymanej tym sposobem pary. Do podgrzewania używa się różnych paliw.

kotłownia

Autor: MGProjekt Pracownia Architektoniczna
Źródło: http://www.flickr.com

Największe przemysłowe kotły są z reguły na węgiel lub koks, jeśli chodzi o nie należy będzie zadbać również o systematyczne pozbywanie się żużli i popiołów. W małych obiektach zdecydowanie częściej wykorzystuje się paliwa gazowe albo ciekłe, są one zdecydowanie praktyczniejsze, bo potrzebują jedynie przyłączenia do pieca zasilania i można pracować. W części – (części do wózków bt) zastosowań bardzo dobrze sprawdzają się także kotły na prąd, dają one jeszcze więcej niezależności od rozmaitych paliw.

Kotłownie są skomplikowanymi systemami, jakie od czasu do czasu mogą się zepsuć lub też niezbędny będzie do przeprowadzenia remont. W takim przypadku nagle cały zakład czy chociaż budynek staje nagle przed problemem wyłączenia energii, co może mieć poważne konsekwencje na przykład dla produkcji. Rozwiązaniem tego problemu jest na przykład wynajem kotłów, tak naprawdę w przemyśle jest to dość często wykorzystywana usługa (kotły do wynajęcia).

kocioł

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Kotły przemysłowe na wynajem najczęściej dostarczane są w kontenerach, dzięki czemu są bardzo łatwe do transportu zwykłą ciężarówką czy pociągiem. W takim kontenerze jest umieszczona praktycznie kompletna, gotowa do uruchomienia instalacja, do której wystarczy podpiąć wymagane zasilanie, oraz przyłączyć do instalacji parowej w zakładzie. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku jakieś awarii czy też konieczności przeprowadzenia remontu, lecz też część firm woli taką opcję, niż konieczność inwestowania dużych środków finansowych w wybudowanie stacjonarnej kotłowni.