EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Aluminium anodowane – czym się odznacza i jakie zalety są z nim związane?

Anodowanie jest coraz częściej wykorzystywaną współcześnie metodą obróbki tworzyw. Do powszechnie wykorzystywanych materiałów należy w tym wypadku aluminium. Czym odróżnia się anodowane aluminium oraz jakie plusy wiążą się z przeprowadzaniem anodowania?

Aluminium
Po pierwsze anodowanie, inaczej zwane anodowym oksydowaniem, służy elektrolitycznemu wytworzeniu na powierzchni danego materiału powłoki tlenku glinu. Stosuje się do tego roztwór kwasu siarkowego, chromowego albo szczawiowego, jednak nade wszystko wykorzystywany jest kwas siarkowy. Aby zrealizować cały proces, niezbędny będzie ponadto dostęp do prądu stałego oraz wrząca woda bądź pasywator, wykorzystywany do uszczelnienia metalu. Anodowanie aluminium wiąże się z wieloma zaletami, a pierwszą z nich jest wzrost wytrzymałości na korozję, co równocześnie umożliwia utrzymać nienaruszony wygląd powierzchni. Ponadto anodowane aluminium w najwyższej mierze wypełnia rygorystyczne warunki sanitarne, gdyż dzięki właściwemu zadbaniu o jego powierzchnię, nie zatrzymuje zanieczyszczeń. Anodowanie wielokrotnie wykorzystuje się również w celach dekoracyjnych.

Zazwyczaj utworzona powłoka ma kolor naturalny, w razie potrzeby można pozyskać barwy o głębokim nasyceniu oraz znakomitej trwałości, wykorzystując w tym celu proces barwienia elektrolitycznego. Odróżnia się kilka rodzajów anodowania, a dokładniej anodowanie rodzaju I, II i III, jak również anodowanie mikroplazmatyczne . Dwa pierwsze typy anodowania można wykonywać w domu, do następnych konieczne są już właściwe warunki. Zawsze jednak dobrze jest iść z tym do specjalistów, by cały proces zachodził według założeń, a tworzywo było pokryte równą powłoką tlenku oraz nie pojawiły się nieładne przebarwienia. etykiety – www.jmhologramy.pl

Jeżeli wobec tego chcesz poprawić ochronę materiału przed korozją czy zwiększyć walory estetyczne, powinieneś poddać go procesowi anodowania. Anodowanie jest zdecydowanie korzystniejszym procesem w odróżnieniu od malowania proszkowego, ponieważ gwarantuje większą wytrzymałość na ścieranie, jest tańsze oraz nietoksyczne, toteż nie zagraża środowisku, o jakie należy dbać. Oprócz tego gwarantuje właściwą stabilność koloru oraz stabilność chemiczną, a dodatkowo nie powiększa wagi materiału.