EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Podzielniki ciepła: czym są i w jakich miejscach warto je montować?

Rosnąca nieustannie liczba spółdzielni mieszkaniowych podejmuje decyzję o montowaniu w należących do nich mieszkaniach podzielników ciepła. W jakim celu są one montowane?

Mieszkańcy mieszkań , które są własnością spółdzielni mieszkaniowych jeszcze całkiem niedawno płacili za ich ogrzewanie w zależności od metrażu posiadanego przez nich lokum. Bardzo mało osób decydowało się na zakręcanie zaworów grzejnikowych oraz oszczędzanie ciepła. Zwiększające się co i raz ceny ogrzewania zachęciły jednak do poszukiwani oszczędności. Spółdzielnie mieszkaniowe zauważyły podzielniki ciepła.

Stosowane podzielniki – (sprawdź podzielnik kosztów ogrzewania) ciepła miały pozwolić na rzeczywiste rozliczanie ciepła. Niezbędne rozliczanie ciepła – (zobacz rozliczanie ciepła) miało od tej chwili polegać na tym, że właściciele mieszkań zapłacą tylko za ciepło, które zostało zużyte. Miało to skłaniać mieszkańców do ograniczenia zużycia energii cieplnej. Urządzenia te montuje się na grzejnikach – czytaj więcej. Lokator, który chce oszczędzać może zakręcić zawory znajdujące się na grzejnikach, zużycie ciepła będzie wówczas mniejsze. Dzięki temu rachunki płacone za ogrzewanie powinny być niższe.

rachunek

Autor: miguelb
Źródło: http://www.flickr.com

Wśród podzielników ciepła wskazać można dwa typy: podzielniki cieczowe oraz podzielniki elektroniczne. Na początku, kiedy zaczęto je montować w zdecydowanej większości przypadków spółdzielnie sięgały po typ pierwszy. Były one o wiele tańsze jeżeli porównać je z podzielnikami elektronicznymi. Z tego powodu były tak często kupowane oraz montowane – sprawdź, jak najlepiej rozliczyć zużycie ciepła. Na chwilę obecną coraz częściej wybierane są podzielniki o charakterze elektronicznym. Pomiary , których dokonują są bowiem dokładniejsze. Ich montażem trudnią się profesjonalne firmy, których wskazać można na rynku co najmniej kilka.

Posiadacze mieszkań, w których zostały zamontowane podzielniki ciepła bardzo często skarżą się jednak, że mimo zamkniętych zaworów grzejnikowych opłaty za ciepło, które płacą w ogóle nie są mniejsze. Wypada jednak dodać, że winę za to ponoszą nie podzielniki. Jest to na ogół efekt tego, że przed ich zamontowaniem spółdzielnia nie postawiła na na ocieplenie bloku i na wymianę stolarki okiennej. Podzielniki ciepła nie powinny być wykorzystywane w łazienkach, ponieważ w tym pomieszczeniu odparowują one błyskawicznie.