EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Piła widiowe doskonałym przyrządem dla każdego warsztatowicza

Większość panów jest zapalonymi majsterkowiczami tworzącymi rozmaite rzeczy, najczęściej drewniane, które są niezbędne w mieszkaniu.Roboty te wiążą się z koniecznością przepiłowywania desek, listew, kantówek itp. Do przecinania niezbędne są piły. Wiadomo, że połowę sukcesu zapewniają dobre narzędzia. Jakie piły są najlepsze? Oczywiście bardzo dobre są piły widiowe, to znaczy takie, w których zęby mają przylutowane osłony z bardzo twardego i odpornego na ścieranie materiału. Surowcem tym są węgliki spiekane, w Polsce określane z niemieckiego „widia” – wie diamand. (Węgliki spiekane w różnych państwach posiadają różne techniczne nazwy np: carboloy w USA, prolit w Wielkiej Brytanii, coromant w Szwecji).

piła prosta

Autor: Proma Polska
Źródło: Proma Polska

Piły widiowe są bardzo dokładne – przepiłowane krawędzie są gładkie, równe i na ogół nie wymagają późniejszej obróbki np. polerowania czy strugania. Wiąże się to z tym, że węgliki spiekane podtrzymują swoje właściwości mechaniczne do temperatury 1000 stopni Celsjusza, dzięki czemu można wykorzystywać w pilarkach większe prędkości obrotowe aniżeli przy tradycyjnych piłach w całości stalowych. Piły widiowe o wiele rzadziej się niszczą niż piły tradycyjne, dlatego nie trzeba ich zbyt często ostrzyć, aczkolwiek jest to droższe i zabiera dużo czasu. W piłach całkowicie stalowych zęby są naprzemiennie wygięte na boki, dlatego też rzaz, czyli ślad po przebyciu piły, jest szerszy niż grubość tarczy lub brzeszczotu, dlatego też piła się nie blokuje w przecinanym tworzywie. Po jakimś czasie eksploatowania takiej piły odgięcie zębów maleje i za pomocą właściwego urządzenia trzeba je poprawiać. W piłach widiowych szerokość rzazu jest niezmienna i jest równa szerokości nakładki widiowej, która oczywiście jest większa od grubości brzeszczotu lub tarczy piły.

Za pomocą pił widiowych możemy przerzynać nie tylko drewno delikatne lub twarde, zarówno wyschnięte jak i zwilgotniałe, ale także płyty wiórowe, płyty stolarskie, płyty mdf, płyty z żywic syntetycznych oraz tworzywa sztuczne. Piły widiowe można wykorzystywać również do przepoławiania metali nieżelaznych takich jak aluminium czy stopy miedzi a również do cięcia stali oraz tworzyw ceramicznych. W zależności od przecinanego materiału piły – zapoznaj się z ofertą wielopiła do drewna -> www.mardrew.pl/mk,53,wielopily.html – tarczowe mają rozmaite średnice, różną ilość zębów, różną geometrię nakładek widiowych i różną szybkość obrotową. Jeśli chcemy dostosować należytą do obrabianego materiału piłę widiową, trzeba napisać w przeglądarce internetowej hasło „globus piły”.

piła

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Na placach budowlanych nieraz można spotkać piły do pustaków ceramicznych. Z reguły są to elektryczne piły mechaniczne, w których użyto dwa brzeszczoty z zębami z węglików spiekanych (widiowymi) ruszające się przeciwbieżnie ruchem posuwisto zwrotnym. Przy takiej budowie materiał nie jest przesuwane w trakcie rozcinania i zachowane są kapitalne parametry cięcia cegieł i pustaków z porothermu, porotonu i tak dalej.