EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Korzystniej kupić czy wynająć? Jak działać, by w końcu zamieszkać na swoim? Które mieszkania się opłacają?

Gdzie zacząć mieszkać? Czy warto kupować nowe mieszkania czy może jednak znaleźć coś na rynku wtórnym? Co sądzić o wynajmowaniu mieszkań? Czy jest to sensowne?

Te i inne pytania świtają w naszej głowie, gdy decydujemy się na zakup lub wynajęcie mieszkania. Nie ma co się dziwić, to niezwykle istotne zagadnienia, które nierzadko odbijają się na naszej przyszłości. Jak dokonać najlepszego wyboru? Na co zwracać uwagę?

budynki

Autor: Hans Kreul
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze trzeba zapytać się, ile można wynajmować mieszkanie? Wszystko zaczyna się na studiach, a później, gdy już je ukończymy dalej to robimy. Z jednej strony nie mamy zbyt wielu okazji, by kupić swoje mieszkanie, gdyż skomplikowana sytuacja na rynku pracy to utrudnia, z drugiej mnóstwo osób bierze przykład z zachodu, gdzie zazwyczaj wynajem mieszkań jest popularne. I to przez długi okres czasu, nawet przez większa część życia. Niby tak, jednak my Polacy posiadamy dość silne poczucie własności i każdy z nas marzy o własnym mieszkaniu. Nie można tego zmienić w jednej chwili.

Nie zadowalają nas miejsca pod wynajem, a z drugiej strony żal nam tak wydanych funduszy. Te pieniądze bowiem dostają się na konto obcych ludzi, a dla nas są bezpowrotnie wydane. Z tego powodu, gdy mamy taką szansę korzystniej zdobyć kredyt i zdecydować się na nabycie własnego mieszkania. Pieniądze, które tracilibyśmy na wynajem, teraz płacą nam kredyt.

Warto żyć oszczędnie, aby w razie niedogodności mieć zawsze odłożone pieniądze przeznaczone na spłatę kredytu. To mimo oczekiwanych trudności na pewno lepszy pomysł niż wynajmowanie, zwłaszcza, że mieszkania na sprzedaż są do zdobycia pod wieloma postaciami, oznacza to, że ceny są różne, tak więc nietrudno znaleźć coś dla siebie. Deweloperzy prześcigają się w budowaniu tanich osiedli i w pełni funkcjonalnych i komfortowych, jak nowe osiedla Rzeszów to sprawia, że ta konkurencja o klienta sprzyja każdemu z nas. Ceny są niższe, więc rata kredytu nie jest tak przerażająca. W taki sposób wreszcie możemy sobie pozwolić na własne mieszkanie, a to jest z pewnością jedna z ciekawszych inicjatyw w naszym życiu. To inwestycja na lata, na kolejne pokolenia, to obietnica mieszkania (zobacz projekty domów z poddaszem użytkowym) i spokojnego rozwoju.