EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Okazje na rynku nieruchomości w kraju

W ostatnich miesiącach można dostrzec wyraźny trend we wzroście inwestycji z państw Europy Zachodniej. Duże zagraniczne koncerny dostrzegają spory potencjał w Polsce, przez co bardzo często poszukiwane są lokale do wynajęcia w wielu miejscowościach, choć jesteśmy w stanie wskazać kilka przodujących miast. Poza stolicą to właśnie Wrocław jest najpopularniejszym miejscem do otworzenia oddziału. Czemu tak się dzieje?

Niskie koszty zatrudnienia

Nowoczesne biuro

Źródło: en.wikipedia.org

Nie ukrywajmy, że na pewno odpowiadają im dużo niższe koszty zatrudnienia pracowników.

Jeśli niniejszy wpis Cię zaintrygował, to kliknij ten link, to bardzo użyteczny artykuł (https://www.prymat.net/oferta/artykuly-przemyslowe/bezpieczny-magazyn/), który opisuje analogiczne tematy.

W ostatnich latach średnie płace w Europie Zachodniej (włączając w to ubezpieczenie i inne) to ponad 29 euro na godzinę. W Polsce jest to tylko 6 euro. Dzięki temu przedsiębiorstwa są w stanie znacząco obniżyć ponoszone koszty, a przy bieżącej sytuacji jest to bardzo przydatne.

Najpopularniejsze lokalizacje

Przeważnie zakłady otwierane są w okolicy największych aglomeracji. Kraków, Wrocław czy Gdańsk to popularne wybory wśród inwestorów. Jest to dowód na to, że nie tylko Warszawa liczy się wśród inwestujących. Przyczyną tego są wyższe koszty wynajęcia biura oraz najwyższe pensje w kraju. Inwestorzy wolą otwierać zakłady w pobliżu innych miejscowości, gdzie występuje ta sama kadra z podobnym wykształceniem, natomiast o wyraźnie mniejszych wymaganiach finansowych.
Jeszcze jednym plusem są rzecz jasna utworzone specjalne strefy ekonomiczne, w których firmy zaczynające produkcję mogą płacić trochę niższe podatki.

Biuro niekoniecznie w Warszawie

Przestrzeń biurowa

Źródło: macafconsultancy.com

Takie rozrzucenie zakładów po kraju sprawia, że nie ma już konieczności posiadania biura w stolicy. Tak było jeszcze kilka lat temu, kiedy to firmy zagraniczne koniecznie chciały posiadać siedzibę w Warszawie, bo reszta miast dopiero się rozwijała. Dziś, gdy fabryki otwierane są np. w okolicy Poznania czy Katowic, rozsądniej jest otworzyć biura w ich pobliżu. Często jednak firmy idą na kompromis. W Warszawie tworzona jest główna centrala, aczkolwiek nie za duża, natomiast główne biura są w okolicy zakładów. To sprawia, że znacznie przeobraził się rynek wynajmu biur w całym kraju. Można się samemu o tym przekonać przeglądając portale z ogłoszeniami, gdzie popularne są biura jak np. Pojawia się sporo ofert najmu małych powierzchni biurowych jak i całych budynków.

Pozytywne zmiany

Dzięki powstawaniu specjalnych stref ekonomicznych i sprytnym działaniom lokalnych samorządów, dużo więcej inwestycji zagranicznych podejmowanych jest w różnych częściach kraju. Powoduje to że trafiają tam wielkie pieniądze, zmniejsza się bezrobocie. Takie regiony mają niepowtarzalną szansę na rozwój. Być może nie dogonią Warszawy, ale istotne jest że młodzi ludzie nie muszą już szukać pracy w stolicy i mogą znaleźć zatrudnienie przykładowo w Lublinie.