EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie istnieją rodzaje nawierzchni? Czym się muszą odznaczać? O czym pamiętać w tej dziedzinie?

Pośród ciągów komunikacyjnych można wyróżnić drogi jezdne, jedno-piesze, przeznaczone tylko dla pieszych, ale i parkingi czy place. Możemy je wyróżnić na podstawie funkcji, budowy czy zastosowanych materiałów. Drogi są bardzo istotnymi elementami terenów zielonych. Najlepiej wymyślony układ komunikacyjny będzie decydował o wartości jak i funkcjonalności obszarów zieleni, kosztach utrzymania albo estetyce. Drogi powinny połączyć ze sobą punkty bardziej uczęszczane, po możliwie najkrótszej linii. Lekkie łuki dróg są do zaakceptowania, posiadają urok, jednocześnie nie przedłużają aż tak trasy. Jednakże przesada w tej kwestii uwidacznia się w postaci wydeptanych poboczy oraz trawników.

żwir w ogrodzie

Autor: Herry Lawford
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względów bezpieczeństwa powinniśmy wydzielić ruch pieszy jak kołowy. Tam, gdzie mamy średnio intensywny ruch kołowy można wybudować drogi pieszo-jezdny, w ten sposób nie będzie powiększona powierzchnia utwardzona na osiedlach.

Równie interesujący tekst jest umieszczony tu, zatem sprawdź na serwisie (https://klimland.pl/klimatyzacja-grodzisk-mazowiecki) i upewnij się, co znajdziesz tutaj. To też powinno być dla Ciebie zajmujące.

Jakie istnieją rodzaje nawierzchni? Po pierwsze nawierzchnia drogowa, to znaczy warstwa jaka jest wystawiona na bezpośrednie działania użytkowników – przechodniów oraz pojazdów. Wybór nawierzchni, czy są to nawierzchnie parkowe, które jak sama nazwa wskazuje występują w miejscach, gdzie panuje tylko ruch pieszy lub nawierzchnia żwirowa, to znaczy najlepsza, gdy chcemy użyć ją na ścieżki w domu, jest więc zależny od materiału, z którego ma być zbudowana, przeznaczenia jak również sposobu użytkowania drogi. Istotne są też takie cechy, jak natężenie ruchu, jakości podłoża albo warunki klimatyczne. Nawierzchnie muszą pełnić swoje funkcje przez cały rok, przy minimalnym poziomie odkształcania i deformowania się pod wpływem czynników atmosferycznych. Nawierzchnie muszą być tak dobrane, by ich użytkowanie nie powodowało zmniejszenia ich wartości estetycznych, nie naruszało konstrukcji oraz nie powodowało uszkodzeń.

nawierzchnia

Źródło: pixabay.com

Warunkiem bezpiecznego poruszania się po nawierzchniach będzie więc ich gładkość, minimalna śliskość. Z tego też powodu nawierzchni nie mogą tworzyć twarde, za mocno oszlifowane kamienie. Do innych czynników, jakie powodują śliskość nawierzchni wliczyć można wodę, śnieg, gołoledź czy piasek. Dbając o wygodę korzystania z dróg trzeba też unikać nadmiernych pochyłości, wybrzuszeń jak i wklęsłości. Jedyne spadki, które mogą występować powstają w przypadku konieczności odprowadzania wód z opadów oraz nieznacznej różnicy poziomów. Jeżeli chodzi o surowce do nawierzchni, które wykorzystujemy przykładowo w naszym ogrodzie, to całkiem łatwo zaopatrzyć się w niezbędne elementy, w sklepach budowlanych, gdzie dostaniemy inne konieczne pomoce, jak klej do drewna.