EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak ocieplić dach, ażeby było profesjonalnie i jak najbardziej korzystnie finansowo. Istnieją na to różne sposoby

Chcesz ocieplić poddasze? Przekonaj się jakiego rodzaju powinno być grube ocieplenie. Jakimi walorami różnią się materiały do ocieplania, przykładowo izolowanie wełną od izolacji pianką albo styropianem. Jakiego typu właściwości izolacyjne mają inne materiały? Na co zwracać uwagę podczas adaptacji poddasza?

poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.
Metoda ocieplenia poddasza ma związek dokładnie z organizacją i powierzchnią przestrzeni mieszkalnej, którą mamy zaadoptować pod dachem. Warto również wykonać oględziny stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby, żeby sprawdzić, czy będą właściwe do dalszego użytkowania. Jeżeli nie ma potrzeby remontu, czeka nas tylko ocieplenie strychu. (ocieplenie poddasza pianką) W niedużej przestrzeni staniemy przed sporym dylematem, jak wiele ocieplenia i w jakim miejscu wykorzystać. Może się zdarzyć, iż dach jest do remontu, np. wymaga wymiany pokrycia, to warto wykorzystać tego typu sytuację do użycia termoizolacji nakrokwiowej, nie ogranicza ona przestrzeni pod dachem. Najbardziej powszechnym materiałem do ocieplenia jest mineralna wełna, można ją wykorzystywać w matach albo płytach, jakie są układane pomiędzy krokwiami i pod nimi.

Nierzadko o rzeczach, które nam się podobają dowiedzieliśmy się na bazie opinii. Może w taki sposób będzie w tym przypadku, ponieważ zapraszam do lektury zbliżonego artykułu.

Podobne parametry cieplne ma polistyrem ekspandowany. Styropian należy wykorzystać w postaci płyt rozprężnych. Najbardziej obiecujący współczynnik posiada jednak folia termoizolacyjna z pianki polietylenowej. Ocieplenie poddasza pianką jest więc najbardziej skuteczne . Stosuje się je w jednej warstwie, której grubość ma mniej więcej półtora cm., więc nie jest to za bardzo wydajna izolacja. Musi być łączona z innym materiałem.

remont

Autor: raymond_zoller
Trzeba ją ułożyć nad lub pod inną izolacją. Może być tak, że chcemy troszkę ocieplić poddasze, które wcześniej było zabudowane z użyciem bardziej słabych materiałów izolacyjnych. Jak posiadamy mało miejsca trzeba stosować cienką folię lub płyty PIR. Jak nie jesteś zmuszony oszczędzać na przestrzeni, powinieneś wykorzystać izolacje o bardziej korzystnym współczynniki, mogą być miękkie płyty pilśniowe. Co więcej, jak adaptacja poddasza będzie już związana ze zrobieniem nowego pokrycia dachowego, jesteśmy w stanie także ułożyć izolację do zewnątrz, po prostu na krokwiach. To spowoduje, iż zaoszczędzimy dość sporą ilość przestrzeni pod dachem. Tak obmyślony projekt na z pewnością będzie najbardziej odpowiednim wyborem, gdyż za jednym zamachem jesteśmy w stanie zyskać podwójnie. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed początkiem prac.