EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy w domach jednorodzinnych niezbędny jest montaż ochronnika przepięciowego? W jaki sposób dbać o instalację elektryczną w domu?

Ochronnik przepięciowy określany jest także ogranicznikiem przepięć. Uprzednio urządzenie to nazywane było odgromnikiem. Jego zadaniem jest zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed skutkami przepięcia. Przepięcia te wystąpić w konsekwencji uderzenia pioruna w znajdującą się na ziemie instalację elektryczną. W efekcie przepięcia zniszczone zostają urządzenia elektryczne. Urządzeń tych jeszcze do niedawna nie umieszczano w budynkach mieszkalnych, teraz to się zmienia.

Ochronnik przepięciowy nie jest urządzeniem tanim. Jednak aktualne przepisy, istniejące już co najmniej od dziesięciu lat, zobowiązują posiadaczy domów, które właśnie są budowane do jego zamontowania. Ochronnik przepięciowy ma nas ochronić, a właściwie znajdujące się w naszym domu urządzenia elektryczne podłączone do sieci przed skutkami wystąpienia w niej przepięcia. Mimo że nie kosztują mało, to jednak konieczność ich zamontowania może nam wyjść na dobre. Sprzęt AGD i RTV nie jest tani, nie jesteśmy przyzwyczajeni do ubezpieczania swoich mieszkań i domów, może więc rozsądniej zainwestować pieniądze w zakup ochronnika przepięciowego niż kupować nowe urządzenia AGD i sprzęt RTV..

Przepięcia, które mogą się zdarzyć bardzo szkodzą nie tylko urządzeniom elektrycznym, które znajdują się w naszych domach, ale przede wszystkim urządzeniom elektronicznym, czyli między innymi naszym pecetom. Niezależnie od ich przyczyny mogą wyrządzić nam bardzo wiele szkód. Dzisiaj montaż ochronników wymuszają na nas aktualne przepisy prawa, ale opłaca się je zainstalować również w domach, które są już użytkowane. Bez najmniejszych wątpliwości warto wydać pieniądze na to urządzenie.