EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Metody cięcia stali – jakie rozwiązania są dzisiaj proponowane na rynku i które z nich odznaczają się największym zainteresowaniem?

Stal jest dzisiaj powszechnie wykorzystywana oraz posiada bardzo dużo zastosowań. Wytwarzane są z niej przedmioty codziennego użytku, ponieważ wówczas charakteryzują się trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Konieczna jest jednakże jej prawidłowa obróbka, co dzięki szerokiemu wachlarzowi oferowanych metod, nie powinno nastręczyć większych trudności. Jakie techniki cięcia stali są dziś najbardziej powszechne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Często wykorzystywane są metody skrawające. Dzięki nim sprawna obróbka stali jest (ciąg dalszy tego zagadnienia> http://www.domymax.pl/nasze-realizacje/) dosyć prosta oraz skuteczna.

Absorbują Cię opisywane tu sprawy? Jeśli tak, to kliknij ponadto ten link – są tu ważne informacje, które także Cię zaciekawią.

Podczas cięcia skrawającego użytkowane są głównie piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Świetnym rozwiązaniem jest na dodatek cięcie termiczne tlenem. Cięcie wymaga zastosowania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do odpowiedniej temperatury. Po jej podgrzaniu możliwe jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w konkretnych miejscach. Rzecz jasna, wybierając tę technikę trzeba mieć przede wszystkim na uwadze rodzaj stali i jej grubość. Z reguły metoda cięcia termicznego strumieniem tlenu jest stosowana przede wszystkim w przypadku stali węglowych. Na pewno sprawdzi się ona także w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast zalecana gdy planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
Poza tym, w cięciu stali stosowana jest ciesząca się ogromnym zainteresowaniem metoda łukowa, która posiada sporo odmian, jak warto zobaczyć. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser ogólnie jest dziś dosyć powszechnie wykorzystywany także w innych branżach, między innymi medycynie estetycznej. Umożliwia on nie tylko szybkie przecięcie blachy, jest bowiem niezwykle precyzyjny, z tego powodu łatwiej jest uzyskać odpowiedni kształt. Podstawową zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Niezbędne jest tylko dopasowanie do cięcia konkretnego gazu. W ramach metody łukowej wyróżnia się również cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe gwarantuje bardzo dużą prędkość. Trzeba jednak pamiętać, że w tym procesie jednocześnie jest produkowana spora ilość dymu. Ogólnie, stal jest współcześnie poddawana różnym rodzajom obróbki, a dobór zadowalającej metody zależy głównie od jej rodzaju.