EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W jaki sposób wybrać dachówkę. Poradnik dla amatorów

Wybierając dachówkę winniśmy zachować charakter domu, zadbać o jakość oraz być w zgodzie w prawem. Na skośnych połaciach dachów najbardziej widoczne będzie pokrycie. Na tego rodzaju dachach w większości wypadków wykorzystuje się dachówki. To one łączą najlepiej ergonomiczność z atrybutem estetyki całego domku. A każdy zgodzi się, że dach musi nie tylko chronić dom i jego konstrukcję przed negatywnym wpływem warunków pogodowych, lecz też bez zarzutu się prezentować.

rynny
Nim podejmiemy decyzję, którą dachówkę wyselekcjonować, dobrze jest zasięgnąć porady architekta czy też wykonawcy. Upewnijmy się, co do przepisów prawnych tyczących się budowy domu. A to dlatego, iż kształt oraz rodzaj dachu musi sprostać nie tylko estetycznym wymaganiom, ale też być stosowny dla lokalizacji parceli. Toteż w pierwszej kolejności – przed kupnem gotowego projektu – konieczne jest zapoznanie się z bieżącym lokalnym planem zagospodarowania przestrzennego gminy. Kiedy gmina nie ma takiego planu, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Często okazuje się, że restrykcje wypływające z przepisów prawa dokładnie definiują na przykład kształt dachu, kąt jego nachylenia, a również wariant czy odcień dachówki. Wybierając systemy rynnowe a także odcień dachówki pamiętajmy, iż nadzwyczaj mocno uzależnia ona kolorystykę innych fragmentów architektonicznych budynku. Jeśli zatem zdecydujemy się na wyszukany kolor, wówczas trudno będzie nam dobrać odcienie okien, gładzi czy rynien. Rekomenduję rynny rynny nicoll stalowe Wrocław – pasują do większości dachówek – ofarta rynien stalowych. Szeroka gama kształtów, zabarwień i wzorów dachówek nie ułatwia podjęcia decyzji. Dobierając dachówkę musimy kierować uwagę także na jej odporność.

rynna

Źródło: pixabay
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy na niej nazbyt oszczędzać.Rozmaity jest także sposób wykończenia powierzchni. Istnieją dachówki z połyskiem, matowe, celowo postarzane czy pokryte warstewkami uszlachetniającymi. Modny jest już nie tylko odcień ceglasty. Możemy chociażby postawić na piękną miedź, różnorakie brązy, antracyt, całą gamę szarości, ale i zielenie. Dachówki ceramiczne są jednym z najbardziej docenianych materiałów pokryciowych . W polskiej architekturze obecne są od stuleci i na stałe wpisały się w polski krajobraz.