EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak powinno się działać w razie kontuzji stawu skokowego?

Skręcenie stawu skokowego to dość często pojawiające się obrażenie kończyny dolnej. Wystarczy nieuważnie postawić nogę podczas spacerowania czy biegania, nieodpowiednio podskoczyć. Skłonność do tego typu kontuzji może występować zarówno u osób aktywnych, jak i tych mniej aktywnych. Jakie objawy powinny zwrócić naszą atencję? Bez dwóch zdań obrzęk, pojawianie się krwiaków, dolegliwości bólowe, problemy z poruszaniem, brak stabilności kostki.

rehabilitacja

Źródło: http://sxc.hu/
Szczególnie często pomijamy kontuzje kostki. A to na domiar złego może rodzić powikłania i intensyfikować problem. Konieczne jest poddanie się badaniom oraz właściwa rehabilitacja (witryna firmy) stawu skokowego – . Przede wszystkim, podejrzenie, że doszło do kontuzji trzeba potwierdzić w przychodni. Powinno upewnić się, że nie doszło do złamania. Zazwyczaj wykonuje się badanie RTG bądź USG.

Istnieje algorytm, o nazwie PRICES, do którego warto się stosować tuż po skręceniu. Po pierwsze trzeba objąć kostkę zabezpieczeniem. Niezbędna jest jego stabilizacja, w nielicznych wypadkach konieczny jest gips. Po drugie, należy mieć baczenie, by nie nadwyrężać kostki. Można się poruszać, ale nie wolno przekraczać granicy bólowej, pomocne mogą okazać się kule. Po wtóre z pewnością sprawdzą się chłodne kompresy – wspomogą walkę z dolegliwościami bólowymi oraz obrzękiem. Na dodatek w dochodzeniu do zdrowia nieodzowny jest opatrunek uciskowy.

Kończyna powinna, o ile to możliwe, być trzymana wyżej, by odpływ krwi był ułatwiony. Dodatkowo, w fazie doleczania przydadzą się taping czy stabilizatory. Kluczową kwestię stanowi rehabilitacja wieliczka – wejdź do nas: rehaexpert.pl/ – stawu skokowego. Właściwie przeprowadzona daje szansę na istotne zminimalizowanie ryzyka doznania kolejnego skręcenia w przyszłości. W pierwszym etapie dąży się do poszerzenia zakresu możliwości ruchowych stopy. Przeprowadzane są zabiegi fizykoterapeutyczne. Następnie wzmacnia się możliwości mięśni, poprawia czucie w ruchu oraz stabilizację. W przypadku osób, które uprawiają sport istotne jest, by w czasie powrotu do treningów były zaopatrzone w stabilizator oraz świetnie dopasowane, specjalistyczne obuwie, chroniące kostkę.