EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Gazowa skrzynka – jak wyselekcjonować? Która najlepsza?

Należycie wykonana instalacja gazowa jest gwarantem nie jedynie regularnego przesyłu energii, lecz też naszego bezpieczeństwa. To wszystko powoduje, że w czasie jej budowy warto trzymać się przyjętych zasad.

To samo tyczy się skrzynki gazowej, jaka powinna zostać przez nas wyselekcjonowana po uwzględnieniu kilku fundamentalnych kwestii. Skrzynka gazowa jest niezwykle ważnym fragmentem całej instalacji. Odnajdziemy w niej między innymi gazomierz, reduktor ciśnienia (w poniektórych przypadkach jest on instalowany na zewnątrz skrzynki) a także zawór główny. W tym miejscu można poruszyć wymagania dotyczące konstrukcji tychże elementów, a szczególnie właśnie zaworu. To on doprowadza gaz do odbiorców, dlatego powinien być w sposób odpowiedni chroniony.
wzór

Autor: Waag Society
Źródło: http://www.flickr.com

Nadzwyczaj ważne będzie jego umiejscowienie. Odległość zaworu od poziomu terenu, drzwi i okien musi wynosić przynajmniej pół metra, chociaż zaleca się podwojenie tej wartości.

Poznaj bardziej omawianą sprawę i zobacz treść na witrynie. Opublikowano tam pokrewne artykuły, więc niewątpliwie znajdziesz dla siebie coś zajmującego!

Uwagę zwrócić trzeba również na materiał, z którego został zbudowany – powinien być to mosiądz lub brąz. Jeżeli chodzi o reduktor, wykorzystywany jest on do redukcji ciśnienia do poziomu mniej więcej 5 kPa, dzięki czemu możliwe staje się zastosowanie gazu do obsługi urządzeń które znajdują się w naszym budynku. W jego przypadku najważniejsze jest to, aby został zainstalowany w stabilny sposób. Kiedy decydujemy się na montaż gazomierza poza skrzynką, musimy zadbać o odpowiednią wentylację.

Z tej przyczyny montuje się go w specjalnym szybie z wentylacyjnym systemem bądź w oddzielnym wnętrzu, w jakim znajduje się wentylacyjna kratka. W takiej sytuacji trzeba zadbać o to, by został on zainstalowany w odległości około metra od najbliższych przyrządów gazowych.