EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Wyżarzanie

Są terminy, które jedynie ludziom , które skończyły politechnikę są w stanie się z czymkolwiek skojarzyć. Choć trzeba stwierdzić, że niektóre pojęcia mogą być jakoś kojarzone, ale najczęściej osoby nieznające się na rzeczy idą złym tropem. Do tego typu pojęć należy na przykład: wyżarzanie. Jest to proces cieplnego obrabiania, który w zależności od tego, w jakim celu jest przeprowadzany, może odbywać się na dwa sposobygdy mamy niższą lub wyższą temperaturę od temperatury krytycznej.

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Co istotne wyżarzanie dotyczy obróbki cieplnej stopów żelaza. Wszyscy wiemy, że ciężko byłoby cokolwiek ze stalą zrobić, od tak siłą naszych dłoni. Nie jest to materiał tak giętki jak plastelina, dlatego też sposoby jego obróbki są totalnie inne. Przeprowadzają je inżynierowie, którzy wiedzą, o co chodzi i którzy potrafią przewidzieć zachowanie stali pod wpływem odpowiedniej temperatury. Obróbka cieplna materiału

Nagrzewanie i ochładzanie stopów żelaza to w bardzo ogólnym zarysie wyżarzanie. Proces obróbki cieplnej to sporo możliwości, pozwala m.in. na stopienie, czyli połączenie wybranych części, jak też ich odpowiednie odkształcenie. W wielu sytuacjach wyżarzanie jest koniecznym procesem do właściwej pracy firmy (odsyłam tutaj na Często ludziom zdaje się, że osoby, będące inżynierami nie zajmują się czymś takim jak obróbka cieplna jakiegoobróbka cieplna (zobacz wyżarzanie)daje nam się, że inżynierowie projektują jedynie samoloty albo inne rzeczy i siedzą w biurze. A rzeczywistość jest taka, że inżynier tez musi ubrudzić sobie ręce i tez pracuje w zakładach produkcyjnych. Wiadomo, że po politechnice dostaje się większe pieniądze, ale musimy pamiętać, że nie jest to szkoła wyższa, na której można sobie nic nie robić, dlatego za pięć lat kształcenia się w tej branży należą się większe płace. Szczególnie, jeśli dana osoba jest w stanie zdobytą wiedzę wykorzystać w miejscu pracy.

Dlatego jeżeli mowa o procesach typu wyżarzanie to właśnie inżynierowie ustalili, jaka temperatura będzie właściwa przy obróbce stopów żelaza. Obserwowali, jakie efekty można otrzymać przez właściwe podwyższanie temperatury i jej zmniejszanie. A to sprowadza się m.in. do tego, że można zlikwidować pewne niedociągnięcia w produktach zrobionych właśnie z tego materiału . Proces wyżarzenia jest ciągiem działań, który daje możliwość wiele rzeczy naprawić, ale nawet małe niedopatrzenie jest w stanie doprowadzić do tego, że stal odkształci się w niewłaściwy sposób.