EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Popularność stali nierdzewnych

Trudno nie spostrzec, że stale nierdzewne posiadają już od pewnego czasu główną pozycję, jako tworzywo do wytwarzania urządzeń w przemyśle spożywczym a także dekoracyjnym. Surowiec tenże, acz drogi w zestawieniu ze stalą konstrukcyjną przeważa, a to na skutek trwałości na korozję. Stale owe przez cały czas zachowują satynową czy wypolerowaną nawierzchnię niezależnie od warunków pogodowych, kontaktu z wysoce żrącymi produktami spożywczymi.

śruby

Autor: Lanà
Źródło: http://www.flickr.com
Design nie jest rzecz jasna pojedynczą zaletą, najważniejsza to brak zanieczyszczeń, które mogłyby się przedostać do przetwarzanego pożywienia, skazić go lub odmienić jego cechy, smak czy kolor. Producenci win wiedzą, że moszcz nie może mieć kontaktu ze stalą, ponieważ żelazo przejdzie do soku a później może przyczynić się do jego zepsucia. Podobnie dzieje się z innymi wyrobami spożywczymi, kapusta zakwaszana, soki, mięsa, pulpy warzywne oraz przetwory mleczne, z tej przyczyny w dobrych maszynach powinny być używane tylko śruby nierdzewne – Cechy przeciwrdzewne są w tychże stalach stałe biorąc pod uwagę obróbkę termiczną, zatem gotowanie, smażenie bądź zamrażanie. W związku z tym nie wymagają dodatkowych warstw ochronnych. Również są na dłuższą metę tańsze w eksploatacji.

śruby

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dzieje się tak, bowiem chrom zawarty w stali tworzy ochronną warstwę tlenku na nawierzchni. Tlenki tworzą się, kiedy tylko jest dostęp tlenu. Najciekawsze jest to, iż jeśli zlikwidujemy warstwę tlenku dla przykładu w trakcie mycia czy polerowania to taka powłoką mając kontakt z wszechobecnym tlenem zaraz się odnowi. Innymi słowy można rzec, że sama się regeneruje. Gorzej może być w czasie obróbki ściernej bądź krojenia. Istnieje wtedy ryzyko przedostania się na przykład siarki z półproduktów ściernych na nawierzchnię stali i to może spowodować korozję. Ważne jest zatem użytkowanie wyłącznie narzędzi ściernych albo spawalniczych dostosowanych do odróbki metalu INOX.

Stale nierdzewne są nieco trudniejsze w obróbce niż stale konstrukcyjne.

To zagadnienie okazało się dla Ciebie interesujące? Sprawdź również podobne wpisy (http://anover.pl/barwienie-aluminium/) na ten omawiany wątek, które na pewno są tak samo wciągające.

br>
Szukasz dodatkowych informacji na omawiany tutaj temat? To nie problem, po prostu wejdź dalej olej napędowy sprzedaż a zobaczysz, że to było bardzo łatwe.

W większości przypadków borowanie, cięcie oraz obróbka powierzchni przysparza więcej kłopotów, jednak o tym napiszę następnym razem.