EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W jaki sposób obróbka śrutowaniem będzie wpływać na parametry mechanicznych elementów, jak przebiega ten proces.

Obróbka mechaniczna materiałów może spowodować powstawanie w nim naprężeń różnego rodzaju. Najczęściej nie mają one wielkiego znaczenia. gdyż nie mają w żaden sposób wpływu na parametry użytkowe elementu, jednak niekiedy zaczyna to odgrywać istotną rolę. W szczególności będzie to dotyczyć części pracujących w dużych obciążeniach. W takim przypadku naprężenia po obróbce spowodować mogą znacznie szybsze zużywanie się powierzchni roboczych, a tym samym zużycie całego elementu. Dlatego też stosuje się różne metody, które mają na celu poprawę własności mechanicznych, a jedną z nich jest śrutowanie.

remont

Autor: specialoperations
Źródło: http://www.flickr.com
Daje ono to, że naprężenia rozciągające, powstające po wcześniejszej obróbce są zamieniane pod wpływem uderzeń śrutu w naprężenia ściskające. Będzie to dawać znaczne wydłużenie żywotności elementu, ale także znacznie zwiększa ich obciążalność. Technika ta cieszy się taką skutecznością, że używana jest w najnowocześniejszych urządzeniach, takich jak bolidy wyścigowe 1 czy też silniki do samolotów. To najlepiej chyba świadczy o tym, jak duże są możliwości.

Śrutowanie stali w kilku słowach będzie polegać na tym, że ustawione w specjalnej komorze elementy są uderzane drobnym śrutem wyrzucanym z dużą prędkością. Przez to odbijają się od powierzchni, oczyszczając ją i przyczyniając się do utwardzenia powierzchni. Z powodów praktycznych poddawane śrutowaniu elementy muszą mieć ścianki o grubości co najmniej 3 mm i wagę minimum pół kilo – przy mniejszych elementach pojawić się mogą kłopoty z utrzymaniem kształtu konstrukcji – ile kosztuje śrut do piaskowania.

piaskowanie

Autor: RubyGoes
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku gwintów, łożysk czy też innych elementów, które nie powinny być obrabiane należy zostawać odpowiednie zabezpieczenia, dzięki jakim rozpędzony śrut do piaskowania nic im nie będzie robił. Należy również odpowiednio zabezpieczyć wszelkie otwory i zagłębienia, z których byłoby trudne wyciąganie drobinek. Same urządzenia (polecam rukcug w ofercie przedsiębiorstwa Cleo Polska) do śrutowania występują w różnych rodzajach i odmianach, więc łatwo można dobrać odpowiednie do potrzeb. Większość z nich jest stacjonarna, a zabieg odbywa się w odpowiedniej wielkości komorze, ale można również spotkać wersje mobilne.