EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

W jaki sposób działa drukarka trójwymiarowa?

Druk 3D już dawno przebył drogę z hipotezy w faktyczność, zaś na przestrzeni ostatnich lat drukarki 3D stały się o wiele tańsze oraz bardziej przystępne. Profesjonaliści prognozują, że w nadchodzących latach technika druku 3D będzie powszechnie obecna w naszych domach i będziemy korzystać z niej na co dzień niczym z ekspresów do kawy. W tej chwili druk 3D jest wykorzystywany do wytwórczości niezmiernie szerokiego zakresu przedmiotów: poczynając od prototypów części do narzędzi oraz maszyn w branżach przemysłowych bądź motoryzacyjnych, poprzez druk implantów w medycynie, a skończywszy na całym szeregu rzeczy powszedniego użytku, gadżetów. Czym jest tak naprawdę druk 3D, czy jest nam konieczny i czy rzeczywiście za parę lat każdy z nas będzie ją miał?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na życzenie jak to zademonstrowano np. w „Star Treku„, jednakże rosnący szereg drukarek 3D oraz różnych technologii z jakich korzystają, zaczął już rewolucjonizować biznes (kredyt we frankach kancelaria) kreowania rzeczy na różnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: tworzywo sztuczne, ceramika albo metal (materiałów do druku ciągle przybywa). Drukowanie przedmiotu polega na kreowaniu a także nakładaniu warstwy materiału o wskazanej grubości na stole drukarki, a kiedy warstwa będzie wydrukowana, nakładaniu następnej – dowiedz się więcej!.

Przemysłowa branża użytkuje technologii druku 3D już od ponad dwudziestu lat. Z jej pomocą wykonuje prototypy urządzeń, na potrzeby badań. W roku 1986 Ch. Hull zmajstrował pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Machina Hulla używała stereolitografii, technologii która wzmacnia laserem kolejne powłoki polimeru. Hull jest uznawany za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednak jako technika, druk 3D zostawał nieznany szerszej publiczności. Odmieniło się to stosunkowo niedawno: w Stanach Zjednoczonych zaczęły powstawać liczne start-upy, jakie stosując koncepcję RepRap poczęły kreować oraz sprzedawać swe urządzenia zwykłym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D z całą pewnością nie zastąpi klasycznych linii produkcyjnych kreujących produkty masowego użycia. Drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować najprostszych przyrządów złożonych z paru rodzajów surowców. Mimo całej swej prostoty, nie stworzymy w mieszkaniu za pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczoteczki do zębów, bądź maszynki do golenia. Jednak drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie konieczna będzie personalizacja, unikatowość projektu czy mała ilość produktów.