EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakiego typu oświetlenie wybrać do domu? Najlepsze jest ledowe, ale na co trzeba zwracać uwagę?

Kiedy standardowe żarówki wolframowe stają się już mało popularne, dobrze jest poszukiwać lepszych i bardziej doskonałych rozwiązań. Rozumieć przez to należy energooszczędne sposoby na światło w mieszkaniu. Wciąż nieustającą popularnością cieszą się żarówki led, choć jeszcze nie tak dawno były tylko czymś dekoracyjnym, jak również uzupełniającym główne źródło oświetlenia. Dziś ceny led nie są już wygórowane, dlatego są powszechniej montowane w domach.

Żarówka led zbudowana jest z małych diod elektroluminescencyjnych, jakie są umieszczone w specjalnej oprawie pozwalającej zamontować je tam, gdzie wcześnie były tradycyjne żarówki. Największy kłopot, prócz wysokiej ceny, stanowi ilość emitowanego światła, jednak producenci coraz lepiej radzą sobie z taką trudnością. Dzięki temu mogą zaoferować całkiem dobre rozwiązania. Na jakie rzeczy najbardziej zwracać uwagę? Sugerowanie się mocą, jaka wypisana jest na opakowaniu tak naprawdę nie pozwala na odpowiednie dobranie żarówki led.

żarówka led

Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Prawdą jest, iż takie oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych dzisiaj na rynku, więc żarówki led wykorzystują naprawdę małą ilość energii. Żarówki klasyczne dawały światło dookólnie, co sprawiało, że rozświetlone było całe pomieszczenie – poznaj oświetlenie ledowe.

Jeżeli masz ochotę znaleźć materiały na omawiany temat, to przejdź tutaj papier plaster miodu i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Takie światło jednakowoż było rozproszone, co zmuszało do kupowania żarówek o zwiększonej mocy. Dość szerokim kątem wyróżniają się także diody led w typie smd. W tym przypadku światło będzie rozproszone, przy tym może pojawić się konieczność zamontowania paru lamp led. Warto więc pamiętać, iż przed rozpoczęciem poszukiwań ważne jest sprawdzenie gwintu, to od tego zależy, jakiego typu diod należy szukać. Jeśli zakupimy zbyt szeroki lub wąski gwint, to możemy mieć trudność z zainstalowaniem oświetlenia ledowego.

Wbrew deklaracjom producentów, diody led tworzą sporo cieplnej energii, czyli grzeją się. Z tego powodu, jeśli oświetlenie ledowe, to dobrze jest wybierać tego rodzaju żarówki, które mają zamontowane odpowiednie chłodzenie, przykładowo radiatory – poznaj żarówki led. To szczególnie ważne w przypadków ledów, które są zakładane w urządzeniach podręcznych, jak lampki nocne. Jak porównujemy konkretne modele led, trzeba zwracać uwagę na deklarowaną przez firmę żywotność określaną w godzinach. Definiuje ona czas, po jakim wydajność żarówki będzie spadać. Oczywiście, jak wartość jest większa, tym lepiej.