EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jak dobrać oświetlenie w pokoju dla dzieci, tak aby było ono odpowiednie do pracy i wypoczynku.

Dobre wyposażenie pokoju dziecięcego jest bardzo istotne dla zdrowia jego mieszkańców. Po pierwsze będzie to dotyczyło łóżka, które musi być odpowiednio twarde ze względu na plecy, a także biurka. Biurko jest o tyle ważne, że dziecko może przy nim czasem spędzać długie godziny, i jeżeli nie będą zapewnione odpowiednie warunki do pracy, zakończyć się to może skrzywieniem pleców albo problemami z oczami. Żeby pozbyć się pierwszego zagrożenia zagrożenie wystarczy kupić odpowiednie obrotowe krzesło, regulowane na wysokość i pilnować aby na nim prosto siedziało.

Lampa

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Natomiast jeśli chodzi o drugą sprawę, to należy zadbać o odpowiednie oświetlenie dla dzieci w pomieszczeniu, to znaczy i na biurku, i w całym pokoju. Tu sporo rodziców robi duży błąd, ograniczając się tylko do światła głównego. Wieszają oni różne kinkiety dla dzieci albo klasyczne lampy i im się wydaje, że sprawa jest załatwiona.

A tymczasem wcale tak nie jest, bo uczeń do prawidłowej pracy potrzebował jeszcze będzie lampki na biurku. Lampa tam, gdzie pracuje się na co dzień to niezwykle istotny element wyposażenia pokoju dziecięcego. Światło u góry, jeżeli nawet byłoby odpowiednio silne, nie wystarczy do tego, aby w dobrych warunkach odrabiać lekcje czy czytać książkę.

Zwyczajnie dziecko w czasie siedzenia najczęściej zasłania swoim ciałem światło które pada z górnej lampy, a jeżeli nawet tak nie jest, to ma ono niewłaściwy kąt. Lampa biurkowa ustawiona być powinna w taki sposób, żeby w czasie pisania dziecko nie zasłaniało sobie miejsca, w jakim będzie pisało. Przy praworęcznych osobach należy ją postawić właśnie z prawej strony, i skierować strumień światła w lewo.

Zwykłe biurkowe lampki nie muszą mieć żarówek o dużej mocy, w zupełności 40 wat powinno wystarczyć do tego, aby dobrze oświetlić miejsce pracowania. Bardzo popularne są ostatnio żarówki LED, cechujące się nie tylko bardzo ładnym światłem, ale także znacznie niższym zużyciem energii elektrycznej, dzięki czemu są po prostu oszczędniejsze.