EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Rola dokładnego mierzenia wysokości temperatury w różnorodnych układach przemysłowych.

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie są konieczne do mierzenia z odpowiednią dokładnością w wielu przemysłowych zastosowaniach, jest temperatura. Zwykli ludzie mierzenie temperatury kojarzą albo z termometrami za oknem, albo termometrem lekarskim. W przemysłowym sprzęcie używa się całkowicie odmienne rozwiązania, znacznie bardziej praktyczne do użycia i cechujące się większą dokładnością.

pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej tego typu czujniki nie pracują oddzielnie, lecz są częścią jakiegoś układu sterującego, który będzie zbierał informacje z wielu różnych źródeł i w oparciu o to wysyła informacje do sterowania. Bardzo ważna jest właściwa dokładność czujników, będzie ona zależała od tego, w jakim procesie zostaną one użyte. Dzisiaj najczęściej w takiej roli wykorzystuje się termopary, posiadające bardzo dużo plusów, chociaż oczywiście również pewne wady. Jest ich bardzo dużo najróżniejszych odmian i pragnąc zagwarantować właściwą dokładność mierzenia należy bardzo staranie wybrać czujnik do miejsca, w jakim przyjdzie mu na co dzień pracować. Szczegóły: termopary

Funkcjonowanie termopary opiera się o znane od dawna zjawiska fizyczne. Termopary złożone są z dwóch odmiennych metali, poskręcanych lub złączonych jakimś innym sposobem ze sobą. Jeden koniec tak wykonanego elementu należy umieścić w miejscu, gdzie będzie mierzona temperatura, a drugi w pomieszczeniu z temperaturą wzorcową. Jeżeli pojawi się chociaż niewielka różnica w temperaturze, to na elemencie pojawi się napięcie, które później da się zmierzyć i na tej podstawie obliczyć temperaturę.

Termopary mają bardzo wszechstronne zastosowanie w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu, w których będzie potrzebne dokładne mierzenie temperatur, często działają w większych układach z innymi elementami takimi jak na przykład przewód kompensacyjny. Drugą metodą pomiaru temperatury jest wykorzystanie zmiany oporu pod jej działaniem, przykładowo w oparciu o ten proces działa sprawdzony przetwornik pt 100. Jest to uniwersalny układ służący do precyzyjnego pomiaru temperatur, można go także z powodzeniem wykorzystywać do pomiaru temperatury ciał stałych.