EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Jakie formalności trzeba zrealizować przed pogrzebem? Dowiedz się, aby pamiętać o istotnych kwestiach

Dla śmierci nie ma stosownego momentu. Nawet, jeżeli wiemy, że niedługo nasz ciężko chorujący dziadek odejdzie albo ciocia, która od dawna nie może przemóc choroby zaczyna się poddawać i także przewidujemy, iż będziemy musieli ją pożegnać, to za każdym razem jest to trudne, zasmucające przeżycie.

Firma pogrzebowa

Autor: Iglesia en Valladolid
Źródło: http://www.flickr.com
Pomimo łez oraz ogromnego żalu trzeba wykonać formalności, bez jakich nie mogłoby dojść do pogrzebu. O czym pamiętać, jeżeli nie możemy prosić nikogo o pomoc oraz sami musimy zmierzyć się z zadaniem załatwienia wszystkich spraw?

Najważniejsza jest karta zgonu, która służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu umożliwia przygotować pogrzeb (przejdź po tym linku) lub zorganizować transport zwłok, jeżeli należy przewieźć zmarłego, gdyż śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto wystawia kartę zgonu?
Trudni się tym lekarz. Jeżeli do śmierci doszło w domu, należy ściągnąć odpowiedniego lekarza albo telefonować na pogotowie ratunkowe. Lekarz ma obejrzeć ciało, przeprowadzić wywiad z osobami znajdującymi się w domu oraz zapoznać się z dokumentacją zmarłej osoby pod kątem przypadłości, z którymi się zmagała. Gdy nie da się orzec przyczyny zgonu w taki sposób, robi adnotację o niemożności jej stwierdzenia. W razie śmierci w szpitalu, wskazaną kartę wystawia lekarz zajmujący się pacjentem. Mając akt zgonu można iść do zakładu pogrzebowego, by zacząć następne przygotowania do pogrzebu.

Należy wziąć ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód małżonka oraz zaświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu upoważnia nas również do odebrania aktu zgonu, tak jak uprzednio wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do jakiego najlepiej iść jak najwcześniej, nie odkładając tego w czasie.

Jeśli jednak mamy taką możliwość, zdecydujmy się na pomoc bliskich. Można dopełniać formalności wspólnie z nimi, ale nie powinniśmy zostawać sami, ponieważ smutek i przygnębienie mogą spowodować, że zapomnimy o wielu istotnych kwestiach. Warto jest także zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w restauracji, aby nie trapić się potem koniecznością sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy wskazać liczbę osób, jakie będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy zmuszeni się zamartwiać.