Czy masz do czynienia ze stereotypami na co dzień? Jak do tego podchodzisz? Może sam tak czasem oceniasz pozostałych?
17 grudnia 2022


Przesada zawsze jest zła. Jest niedobra, gdy zjemy zbyt wiele i czujemy się pełni, brzuch nas zaczyna boleć, odczuwamy również pozostałe nieprzyjemne objawy: nudności i wymioty. Przesada jest beznadziejna, jeśli zarządza naszym charakterem. Istnieją co prawda osoby, które całkiem dobrze sobie radzą pomiędzy tymi skrajnościami, są w stanie w jakiś sposób nimi zarządzać, wiedzą, kiedy podejść do sprawy trochę spokojnie, a kiedy być bardziej stanowczym. Są to jednocześnie wyjątki, bo cechy charakteru musimy trenować i jeśli ktoś faktycznie umie reagować emocjonalnie, aby w innej sytuacji być twardy jak skała, to znaczy, że długo musiał nad tym pracować.
Częściej niestety spotykamy się z przesadą, która istotnie jest podobna do pojęcia stereotypu. W

jednym, jak i w drugim przypadku do czynienia mamy z wykrzywieniem pewnego obrazu realności. Stereotyp zawsze jest mało prawdziwy, przesada zawsze doprowadza do nienaturalnego wyolbrzymienia.
Czy podnoszona tutaj sprawa jest dla Ciebie zajmująca? Jeżeli tak, to uzupełniające materiały zobacz pod adresem (https://bmeters.pl/pl/rfm_amb/409/), który znajdziesz tu. One też Cię zaabsorbują.
Przykład we wstępie dotyczący Niemiec i Rosjan można przenieść na wiele innych grup społecznych i dziedzin życia. Ktoś może na przykład powiedzieć o polskich miastach, że są brzydkie, bo pewnie nawet nie mamy takiego czegoś jak ustawa o prawie budowlanym. Inna osoba może powiedzieć, będąc przykładowo w Indiach, że tutaj zapewne nikt nie sprząta, bo jest tak mało estetycznie…