EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy masz do czynienia ze stereotypami na co dzień? Jak do tego podchodzisz? Może sam tak czasem oceniasz pozostałych?

Jeśli ufać tylko stereotypom to ład jest tylko w Niemczech, a najwięcej alkoholu to piją Rosjanie. To oczywiste spłaszczenie rzeczywistości, nieadekwatne podejście do życia,jakie oferuje wiele wieloznacznych informacji.

Plac budowy

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Świat jest wobec tego skomplikowany, tak więc dzięki stereotypom łatwo sobie uprościć rzeczywistość, ażeby może trochę bardziej była ona przystosowana do naszego oglądu świata. A jak wiadomo, każdy z nas odczuwa większe bezpieczeństwo, gdy ma wszystko pod kontrolą, gdy świat jest w miarę jako taki uporządkowany. Przesada jednocześnie prowadzi do zbytniego uproszczania rzeczywistości.

Przesada zawsze jest zła. Jest niedobra, gdy zjemy zbyt wiele i czujemy się pełni, brzuch nas zaczyna boleć, odczuwamy również pozostałe nieprzyjemne objawy: nudności i wymioty. Przesada jest beznadziejna, jeśli zarządza naszym charakterem. Istnieją co prawda osoby, które całkiem dobrze sobie radzą pomiędzy tymi skrajnościami, są w stanie w jakiś sposób nimi zarządzać, wiedzą, kiedy podejść do sprawy trochę spokojnie, a kiedy być bardziej stanowczym. Są to jednocześnie wyjątki, bo cechy charakteru musimy trenować i jeśli ktoś faktycznie umie reagować emocjonalnie, aby w innej sytuacji być twardy jak skała, to znaczy, że długo musiał nad tym pracować.

Częściej niestety spotykamy się z przesadą, która istotnie jest podobna do pojęcia stereotypu. W

Budowa obiektu

Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com

jednym, jak i w drugim przypadku do czynienia mamy z wykrzywieniem pewnego obrazu realności. Stereotyp zawsze jest mało prawdziwy, przesada zawsze doprowadza do nienaturalnego wyolbrzymienia.

Czy podnoszona tutaj sprawa jest dla Ciebie zajmująca? Jeżeli tak, to uzupełniające materiały zobacz pod adresem (https://bmeters.pl/pl/rfm_amb/409/), który znajdziesz tu. One też Cię zaabsorbują.

Przykład we wstępie dotyczący Niemiec i Rosjan można przenieść na wiele innych grup społecznych i dziedzin życia. Ktoś może na przykład powiedzieć o polskich miastach, że są brzydkie, bo pewnie nawet nie mamy takiego czegoś jak ustawa o prawie budowlanym. Inna osoba może powiedzieć, będąc przykładowo w Indiach, że tutaj zapewne nikt nie sprząta, bo jest tak mało estetycznie…

Tymczasem, w każdym kraju musimy zaakceptować lokalną specyfikę, to oznacza, że może ona prezentować się całkowicie inaczej, niż w naszym kraju. To, że się różni i wygląda „po swojemu” nie znaczy, iż dany kraj jest niedobrze zarządzany i że nie ma w nim takich rzeczy jak akty prawne, czy ustawy. Są, być może po prostu inaczej interpretowane. Nie możemy jednak sprowadzać wszystko do jednego zdania, które definiuje dane środowisko.