EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Czy masz do czynienia ze stereotypami na co dzień? Jak do tego podchodzisz? Może sam tak czasem oceniasz pozostałych?

Jeśli ufać tylko stereotypom to ład jest tylko w Niemczech, a najwięcej alkoholu to piją Rosjanie. To oczywiste spłaszczenie rzeczywistości, nieadekwatne podejście do życia,jakie oferuje wiele wieloznacznych informacji.

Plac budowy

Autor: Edsel Little
Źródło: http://www.flickr.com
Świat jest wobec tego skomplikowany, tak więc dzięki stereotypom łatwo sobie uprościć rzeczywistość, ażeby może trochę bardziej była ona przystosowana do naszego oglądu świata. A jak wiadomo, każdy z nas odczuwa większe bezpieczeństwo, gdy ma wszystko pod kontrolą, gdy świat jest w miarę jako taki uporządkowany. Przesada jednocześnie prowadzi do zbytniego uproszczania rzeczywistości.

Przesada zawsze jest zła. Jest niedobra, gdy zjemy zbyt wiele i czujemy się pełni, brzuch nas zaczyna boleć, odczuwamy również pozostałe nieprzyjemne objawy: nudności i wymioty. Przesada jest beznadziejna, jeśli zarządza naszym charakterem. Istnieją co prawda osoby, które całkiem dobrze sobie radzą pomiędzy tymi skrajnościami, są w stanie w jakiś sposób nimi zarządzać, wiedzą, kiedy podejść do sprawy trochę spokojnie, a kiedy być bardziej stanowczym. Są to jednocześnie wyjątki, bo cechy charakteru musimy trenować i jeśli ktoś faktycznie umie reagować emocjonalnie, aby w innej sytuacji być twardy jak skała, to znaczy, że długo musiał nad tym pracować.

Częściej niestety spotykamy się z przesadą, która istotnie jest podobna do pojęcia stereotypu. W

Budowa obiektu

Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com

jednym, jak i w drugim przypadku do czynienia mamy z wykrzywieniem pewnego obrazu realności. Stereotyp zawsze jest mało prawdziwy, przesada zawsze doprowadza do nienaturalnego wyolbrzymienia. Przykład we wstępie dotyczący Niemiec i Rosjan można przenieść na wiele innych grup społecznych i dziedzin życia. Ktoś może na przykład powiedzieć o polskich miastach, że są brzydkie, bo pewnie nawet nie mamy takiego czegoś jak ustawa o prawie budowlanym. Inna osoba może powiedzieć, będąc przykładowo w Indiach, że tutaj zapewne nikt nie sprząta, bo jest tak mało estetycznie…

Tymczasem, w każdym kraju musimy zaakceptować lokalną specyfikę, to oznacza, że może ona prezentować się całkowicie inaczej, niż w naszym kraju. To, że się różni i wygląda „po swojemu” nie znaczy, iż dany kraj jest niedobrze zarządzany i że nie ma w nim takich rzeczy jak akty prawne, czy ustawy. Są, być może po prostu inaczej interpretowane. Nie możemy jednak sprowadzać wszystko do jednego zdania, które definiuje dane środowisko.