EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Znaczna liczba firm, jakie istnieją na współczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Konsumenci bardzo często mylą poszczególne artykuły, a firmy jakie pragną dotrzeć do nich z własną ofertą muszą postarać się jakoś wyróżnić. Jednym z rozwiązań jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, połączenie konkretnych kolorów, a nawet melodia. Rolą znaku towarowego jest wyróżnienie produktu lub usługi. Duże znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, gdyż jest on dzięki temu prawnie chroniony i nie może zostać użyty przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do artykułu, dla którego został zaprojektowany.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w znacznym stopniu zależy od tego, jaki ma on charakter. Na przykład, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, produkt występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna również w przypadku takich znaków towarowych, które są zbieżne z nazwami geograficznymi. Poleca się z tego względu zaprojektować podobny znak praktycznie od podstaw. W takim przypadku jego ochrona będzie prezentowała najwyższy poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić na przykład flaga kraju lub herby konkretnych województw. Nie mogą to być też symbole religijne lub takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić. Jakoznak towarowy nie zostanie uznane także powszechnie w społeczności wykorzystywane imię i nazwisko. Warto o tym pamiętać, kiedy będzie się ustalało swój znak towarowy (zobacz szczegóły).

W jakim miejscu można dokonać rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym. Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak również jego pełnomocnik.

Zaciekawił Cię niniejszy artykuł? Jeżeli tak, to śmiało zobacz, co się znajduje w ofercie, która dotyczy pokrewnej kwestii.

Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – link do strony – chroniony, dlatego bez konsekwencji będą mogły go wykorzystywać inne osoby. W czasach, w których liczba firm cały czas rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest faktycznie dosyć duża, warto zadbać o jak najszybszą rejestrację własnego znaku. Naturalnie konieczne jest prawidłowe zaprojektowanie znaku towarowego, który nie będzie naruszał praw innej firmy, ale będzie faktycznie rozpoznawalny. Taki znak może zadecydować o przyszłości firmy, w związku z tym nie należy go lekceważyć.