EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do jakich prac wykorzystuje się sprężarki?

Sprężarki bywają różnorodne i pełnią sporo funkcji. Dlatego też wybór odpowiedniej sprężarki powietrza nie jest zazwyczaj sprawą łatwą. Aby dobrze wybrać najlepiej zapoznać się bliżej z samą kwestią i poznać, jak działają takie urządzenia. W nowym tysiącleciu trzeba bowiem wiedzieć wiele o produkcie, jaki pragnie się zakupić.

kompresory powietrza to maszyny energetyczne, których zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu lub wymuszenie jego przepływu, to jest nadanie określonej energii kinetycznej. W takiej sprężarce ciśnienie ssawne jest trochę niższe od ciśnienia atmosferycznego, zaś ciśnienie tłoczne jest istotnie wyższe od atmosferycznego. Sprężarki, w których ciśnienie – https://www.arapneumatik.pl/k-335-wakuometry-podcisnienia – ssawne jest ciągle znacznie niższe, a ciśnienie tłoczne jedynie trochę wyższe od ciśnienia otoczenia nazywane są w większości wypadków pompami próżniowymi. Należy pamiętać, że sprężarki w czasie ich pracy wydzielają olbrzymią ilość ciepła, jakie musi być gdzieś odprowadzone. Pomocne są w takiej sytuacji systemy chłodzenia sprężarek. Są one dosyć podobne do systemów chłodzenia znanych z silników spalinowych. W sprężarkach zawsze dla mniejszych jednostek stosuje się chłodzenie bezpośrednie, z kolei dla tych większych jednostek używa pośrednie z chłodnicą. Sprężany gaz w maszynie w wielu sytuacjach jest także chłodzony poprzez tak zwane chłodzenie międzystopniowe.

Sprężarki dzieli się ze względu na stosunek sprężania na: wentylatory, dmuchawy, kompresory.

Pasjonuje Cię omawiana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury (http://piotrowski24.pl/) innego tego rodzaju artykułu – on też jest warty zainteresowania.

Ze względu na budowę da się je też podzielić na te wyporowe. Takie sprężarki działają na zasadzie tłoka przemieszczającego się w zamkniętym cylindrze. Zmniejszająca się objętość powietrza powoduje duży wzrost ciśnienia w samym cylindrze. Najprostszym przykładem takiej sprężarki powietrza (wyporowej) może być chociażby normalna pompka rowerowa. Do sprężarek takiego rodzaju zaliczyć da się urządzenia: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, wirujące z tłokami, czy też łopatkowe. Drugim rodzajem są tutaj sprężarki przepływowe , gdzie przyrost ciśnienia gazu następuje wskutek oddziaływania poprawnie ukształtowanych ruchomych części wirnika i nieruchomych części kierownicy urządzenia. Te daje się podzielić na promieniowe, osiowe, wirowe. Jeszcze różny podział tyczyć się może mobilności sprężarek i ilości stopni, które one posiadają.

Sprężarki powietrza są rozlegle używane w przemyśle, głównie do napędu rozmaitego rodzaju urządzeń. Wiele sprężarek używa się do kluczy pneumatycznych, wiertarek albo młotów. Można ich także zastosować do piaskowania, malowania natryskowego czy do pompowanie opon samochodowych. Dużo zależy tu od personalnych pragnień klienta lub potrzeb przedsiębiorstwa.

Świetnym zamysłem może okazać się zakupienie sprężarek z popularnych i cenionych firm. Ogromną ilość przykładów konkretnych marek produkujących takie urządzenia da się odnaleźć w sieci wpisując chociażby zapytanie sprężarki powietrza.