EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do klejenia jakich materiałów są wykorzystywane kleje polimerowe?

Przy różnorodnego typu robotach czy to produkcyjnych, czy to remontowych, stosuje się klej. Mogą się one różnić ze względu na ich zastosowanie czy też skład chemiczny.
Jeżeli chodzi o podział ze względu na zastosowanie, istnieją kleje stosowane do małych prac naprawczych i charakteryzują się one szybkim czasem schnięcia.

Są one niezwykle proste w stosowaniu, ale nie powinniśmy ich wykorzystywać jako wypełnienie pustych miejsc między powierzchniami, które mają być klejone. Istnieją ponadto kleje służące do łączenia większych i gładkich płaszczyzn. Ich czas wiązania jest przeważnie trochę dłuższy niż w przypadku takich, których docelowym zastosowaniem jest kejenie mniejszych powierzchni. Występują ponadto kleje (ważny link) montażowe, zatem np. gąbki bądź masy montażowe. Przy ich zastosowaniu można także kleić płaszczyzny nierówne. Należą do nich np. cegły czy drewno. Przy pomocy tego typu klejów można by również wypełniać puste luki w łączonych materiałach. Istnieją również kleje, które określać można jako uniwersalne. Mogłyby być one stosowane do klejenia różnego rodzaju surowców. Inne natomiast są przeznaczone konkretnie do np. metalu czy też plastiku.

klimatyzator

Autor: talk2stu
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli pragniemy wprowadzić podział klejów ze względu na skład chemiczny, należy wspomnieć o klejach cyjanoakrylowych. Wykorzystuje się je do przeprowadzania różnorodnych napraw, ponieważ charakteryzują się one bardzo szybkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy można zaliczyć niemalże bezwonne kleje (zapoznaj się z cenom klej d4: www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4m) dyspersyjne. Wykorzystuje się je przeważnie do klejenia drewna. Do naprawiania różnych przedmiotów mogą służyć także kleje neoprenowe.

Co poniektóre z nich mogłyby rozpuszczać plastik. Do połączenia np. plastiku stosowane są także dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco prostszą w stosowaniu alternatywą są kleje polimerowe.