EuroCaravan

W dobrym stylu

EuroCaravan

Do klejenia jakiego rodzaju materiałów służą kleje polimerowe?

Przy różnego rodzaju pracach czy to wytwórczych, czy to remontowych, wykorzystuje się klej. Mogą się one różnić przez wzgląd na ich wykorzystanie czy też skład chemiczny.
Jeżeli chodzi o rozdział ze względu na zastosowanie, występują kleje stosowane do małych prac naprawczych i charakteryzują się one krótkim czasem łączenia.

Są one bardzo łatwe w użytku, lecz nie powinniśmy ich wykorzystywać do wypełniania opróżnionych miejsc między płaszczyznami, które mają być klejone. Występują poza tym kleje używane do klejenia większych oraz równych powierzchni. Ich czas łączenia jest zazwyczaj trochę dłuższy niż w wypadku takich, których przeznaczeniem jest kejenie mniejszych płaszczyzn. Istnieją poza tym kleje – kliknij dalej -> klej d4 – montażowe, zatem np. pianki lub masy montażowe. Przy ich użyciu można by również kleić powierzchnie porowate. Należą do nich np. kamienie czy beton. Przy pomocy takich klejów można by również wypełniać puste luki w łączonych materiałach. Występują również kleje, które określać można jako uniwersalne. Mogą być one wykorzystywane do klejenia różnorodnego typu surowców. Inne natomiast są przeznaczone konkretnie do np. drewna czy też tworzyw sztucznych.
Szkło Pilkington Optiphon

Autor: Pilkington
Źródło: Pilkington
kejenie

Autor: BRITOP
Źródło: BRITOP
Jeśli pragniemy wprowadzić rozdział klejów ze względu na skład chemiczny, trzeba wspomnieć o klejach cyjanoakrylowych. Stosuje się je do przeprowadzania różnych prac naprawczych, ponieważ charakteryzują się one bardzo szybkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy zaliczają się prawie bezwonne kleje dyspersyjne. Stosuje się je głównie do klejenia drewna. Do naprawiania różnych przedmiotów mogą służyć także kleje neoprenowe.

Niektóre z nich mogą rozpuszczać plastik. Do połączenia np. plastiku używane są także dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco prostszą w wykorzystywaniu alternatywą są kleje polimerowe.